Jan Ziegler: Pád ruského letadla je tragédií, ale nikoliv náhodnou

31.10.2015 21:11

Je všeobecně známo, že stav ruského letectví je velmi špatný, což dokazují i mezinárodní instituce a statistiky. Letadla občas spadnou všude, ale v Rusku a u ruských strojů je tato pravděpodobnost vyšší.

Jan Ziegler: Pád ruského letadla je tragédií, ale nikoliv náhodnou
Foto: Facebook Jana Zieglera
Popisek: Jan Ziegler

Je mně moc líto lidí, kteří dnes zahynuli při leteckém neštěstí ruské společnosti Kolavia/Metrojet na Sinaji a vyjadřuji hlubokou upřímnou soustrast všem příbuzným a blízkým zemřelých lidí. Je to velká tragédie.

Nicméně je potřeba si přiznat pravdu, že ruské letectví není v nejlepší kondici. Příčina neštěstí francouzského stroje A-321 zatím není známá, ale vypadá to na technický problém zaviněný špatnou údržbou. Piloti si totiž už delší dobu stěžovali na potíže s motory. Nelze se divit problémům v ruském letectví, když je všeobecně známo, že údržba nejen letadel je špatná a tamní letečtí dispečeři i někteří piloti holdují alkoholu. Nejvíc problémů je právě mezi menšími leteckými společnostmi, mezi které patří i Kolavia/Metrojet. Naopak je třeba přiznat, že největší ruská společnost Aeroflot patří mezi ty solidní.

Statistiky Úřadu pro civilní letectví hovoří jasnou řečí. Podle nich v USA na jednoho cestujícího, který zahyne při leteckém neštěstí, připadá 13 milionů bezpečně dopravených lidí, kdežto v Rusku je tento poměr 1 ku 370 tisícům!

Samotní ruští experti vystavili své zemi v letecké dopravě velmi nelichotivé vysvědčení. V odborné studii (viz link dole) mimo jiné napsali. „Rusko překonalo Černou listinu zemí pro leteckou dopravu. Lety civilních letadel v Rusku mají 2x větší pravděpodobnost, že skončí katastrofou než v Africe, a 13x větší než je světový průměr. Od roku 1953 měla letadla společnosti Aeroflot celkem 127 nehod, při kterých zahynulo 6895 lidí.“

I mnozí Rusové si neberou servítky a obviňují své papaláše, že letecký šlendrián jim nevadí, a pouze když se něco stane, tak je na okamžik křik. Putin a Medvěděv se krátce bijí v prsa, jak zakročí, jenomže za nějaký čas to dál pokračuje ve starých kolejích. A obávám se, že ani tato tragédie na tom nic nezmění.

A rovněž nekritické rusofilství, kdy se přehlíží skutečný neblahý stav kremelské říše nepřímo přispívá k takovým neštěstím.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Pavel: Hledej cestu peněz

21:50 Miroslav Pavel: Hledej cestu peněz

Peníze vidí i slepí, praví se v jednom čínském přísloví. Musel jsem si na něj vzpomenout, když jsem …