Jan Ziegler: Skandál! Sušický OSPOD chtěl matce upřít Ústavou zaručená práva

30.05.2015 11:25

Soňa Szwajnochová za poslední půl rok viděla jen několikrát své dvě děti Katku a Honzíka. Nyní ji chtěli zakázat psát o kauze jejich odebrání. Sušičtí úředníci se zřejmě inspirovali u nechvalně proslulého norského Barnevernetu.

Jan Ziegler: Skandál! Sušický OSPOD chtěl matce upřít Ústavou zaručená práva
Foto: Facebook Jana Zieglera
Popisek: Jan Ziegler

Na začátku celé kauzy byl posudek masérky Moniky Chomové z Českých Budějovic, která napsala vyjádření, že paní Szwajnochová si u svého Honzíka vymýšlí autismus a další choroby. Sušický odbor sociální péče o dítě při tamním městském úřadu proto požádal Okresní soud v Klatovech, aby jí obě děti tříletou Katku a pětiletého Honzíka odebral. To se stalo. Je hrozné, že k tak závažnému rozhodnutí stačilo vyjádření jakési masérky a nikoliv lékaře. Přitom matka předložila lékařskou zprávu o stavu svých dětí, která ale nebyla brána v potaz. To ale není všechno, později vyšlo najevo, že ona masérka byla dobrá známá otce dětí, který je dostal do péče.

Když matka o této aféře informovala média, sáhl sušický OSPOD k bezprecedentnímu kroku. Navrhl, aby klatovský okresní soud vydal předběžné opatření, podle kterého by o své kauze nesměla informovat ve sdělovacích prostředcích a na sociálních sítích. Tomu soud naštěstí nevyhověl, jenom paní Szwajnochové zakázal zveřejňovat fotografie a osobní údaje svých dětí.

Ze strany úředníků v Sušici je to neskutečně skandální jednání. V oddíle druhém Listiny základních práv a svobod, která je součástí ústavního pořádku České republiky, článku 17, odstavci 2 se píše: „Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu.“ Odstavec 3 je jednoduchý a jasný: „Cenzura je nepřípustná.“

Na sušické radnici by měly nastat personální změny, pokusy o omezení lidí v Ústavou zaručených právech jsou nehorázné. Sušický OSPOD se zřejmě inspiroval u svých norských kolegů. Na to, že i u nás existují podivné případy odebírání dětí, bychom měli myslet při dnešních demonstracích proti praktikám Barnevernetu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…