Janek Ledecký: Vážení kolegové, na rozdíl od vás jsem zákon o církevních restitucích prostudoval

03.09.2012 15:30

Provolání proti hysterii

Janek Ledecký: Vážení kolegové, na rozdíl od vás jsem zákon o církevních restitucích prostudoval
Foto: hns
Popisek: Církevní restituce, ilustrační koláž

Vážení kolegové,                             

Přečetl jsem si Vaše prohlášení a nabyl dojmu, že se ve svých pochybách o připravovaném zákonu musím mýlit. Protože většiny z Vás si hluboce vážím.
Nicméně dal jsem si tu práci a dotyčný návrh zákona si prostudoval. Včetně komentářů a souvisejících předpisů. Což ani jeden z Vás neudělal. A nezkoušejte mi namluvit, že ano. Mě to trvalo dva dny a věřte, že jsem ve čtení zákonů přece jen díky svému vzdělání trénovanější.

O tom, že je třeba těch jedenačtyřicet let destrukce morálních, kulturních a ekonomických hodnot napravit není pochyb. Ale věřím, že se shodneme i v názoru, že ta náprava by se neměla dít způsobením dalších křivd.

Takže k tomu, co Vám asi uniklo. A ne mezi řádky. Je to tam černé na bílém.

Souhlasit s Vámi mohu v tvrzení, že nepůjde o navrácení do původního stavu. Půjde totiž daleko za historickou realitu. Církve se stanou neomezeným a státem nekontrolovaným vlastníkem. Což posledních pár století nebyly. Přečtěte si dějepis. Stačí ten pro základní školu.

Nepřipadá Vám přinejmenším zvláštní, že se objem požadovaného majetku za posledních 20 let znásobil? Že by se někdo rozpomněl na další křivdy?
A to nezmiňuju ty drobné bonusy, které z ostatních restituentů dělají úplné voly. Například to, že jsou církve osvobozené od daně z prodeje takto nabytého majetku.

Anebo třeba – jen tak pro příklad – že Apoštolská církev s necelými pěti tisíci členy dostane 1 056 336 374,- (ano přes jednu miliardu korun) a to přes to, že byla zaregistrována až v roce 1989.

Chystaný zákon je výsměchem principu směřování našeho státu od roku 1818 a státotvorným demokratickým idejím T.G.Masaryka. Ten měl o pojmech  jako čestnost, pravdomluvnost či poctivost v souvislosti s Katolickou církví a násilnou rekatolizací českých zemí víc než jasno.

Příště, než se někam podepíšete, dejte si tu práci zjistit, komu a za co svými jmény posloužíte.

Jsou velmi cenná.

Ta jména.

Važte si toho.

Výzva okrádaných

V době, kdy se nedostává prostředků na kulturu, školství, zdravotnictví a důchody, a stát požaduje po lidech neustále více peněz ve formě daní a poplatků, předkládá vláda Petra Nečase parlamentu zákon, v jehož důsledku hrozí nespravedlivý převod majetku občanů České republiky v celkové hodnotě 134 miliard do soukromého vlastnictví církví. Spravedlivé vypořádání s církvemi a jejich brzkou odluku od státu však předložený zákon popírá.

Na základě opakovaných průzkumů s touto podobou zákona více než 80% občanů ČR nesouhlasí z těchto důvodů:

Zákon boří státotvorné ideje a snahy T.G. Masaryka a spoluzakladatelů Československa o odstranění historických křivd na českém národě  způsobených násilnou pobělohorskou rekatolizací.

Navrhované vyrovnání nerespektuje historii a je nadhodnocené.

Majetek určený k vydání církve nikdy plně nevlastnily. O tomto majetku stát několik století spolurozhodoval. Tento majetek má však nyní přejít do výlučného soukromého vlastnictví a pravomoci církví.

Výše finanční náhrady byla stanovena bez dostatečných podkladů. Vyčíslení vychází z neúplných údajů, a je tedy chybné.

Zákon křivdí ostatním restituentům.

Církve budou tímto zákonem osvobozeny od daně z budoucího prodeje nově získaného majetku.

Navržený zákon umožňuje až trojí náhradu za stejný majetek.

Finanční náhrada za křivdy způsobené komunistickým režimem má být vyplacena také církvím, které před rokem 1989 neexistovaly (Apoštolská církev s necelými pěti tisíci členy – 1 056 336 374 Kč, Luterská evangelická církev a.v. – 113 828 334 Kč).

Vyplacením náhrad nekončí financování činnosti církví státem.

Za posledních 20 let svobody klesl počet věřících na jednu čtvrtinu, zatímco počet duchovních stoupl o 100% a částka vydávaná státem na činnost církví se více než zdvojnásobila na 1,44 miliard korun ročně.  

Přesto chce vláda bez právních a historických podkladů darovat velkou část majetku národa těmto několika málo soukromým skupinám, jejichž morální kredit prudce klesá.

Vyzýváme vás k odmítnutí navrhovaného zákona.

Připojte se k nám!

Jsem proti schválení návrhu zákona číslo …

S pozdravem
Janek Ledecký

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy - 352. díl Oswald Spengler - Myšlenky

13:04 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy - 352. díl Oswald Spengler - Myšlenky

Oswald Spengler, německý filosof dějin (25. května 1880, Blankenburg – 8. května 1936, München), do …