Ročně se koná několik desítek místních referend. Referendum vyhlásí buďto zastupitelstvo na základě vlastního rozhodnutí anebo je vyhlášeno na základě občanské iniciativy. Není náhodou, že až 47 místních referend se konalo v supervolebním roce 2014 a naopak pouze 11 místních referend proběhlo v „nevolebním“ roce 2011.[1]
Příprava referenda je jedinečnou příležitosti občanské angažovanosti. Na počátku je nezbytné zvolit vhodné téma a otázku, která by v referendu byla položena. Zde doporučuji se seznámit s tématy a průběhem referend v různých koutech republiky. Často se referendum týkalo nulové tolerance hazardu, skladu jaderného paliva, ale i předražené radnice, vytvoření pěší zóny, výstavby obchodního centra, prodeje akcií městského distributora tepla, prodeje pozemků, bourání budov či vybudování geotermální elektrárny atd. Položená otázka ovšem musí spadat pod tzv. samostatnou působnosti obce. Je logické, že v referendu nelze požadovat po obci kroky, které nespadají do její kompetence či byly by dokonce nezákonné.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV