Janusz Konieczny: Přiznání ke lži může posílit

01.09.2015 8:35

V poslední době jsme byli svědky, jak politici Libereckého kraje pronášeli vzájemně se vylučující vyjádření ohledně přijetí či nepřijetí pozvánky do Amsterdamu na fotbalový zápas Jablonce s místním Ajaxem. Údajně je pozval majitel FK Jablonec Miroslav Pelta. Tatáž osoba ovšem žádala o navýšení dotace kraje na sport o 20 milionů Kč. Politici toto navýšení prostředků skutečně po příjezdu z Amsterdamu schválili.

Janusz Konieczny: Přiznání ke lži může posílit
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Fotbal

Někteří účastníci zájezdu tvrdí, že letenku, ubytování a vstupenky na zápas jim hradil klub Miroslava Pelty, další tuto skutečnost popírají, jiní odmítají na tuto otázku odpověď a najde se i případ politika, který přiznání vzal zpět s odůvodněním, že si vše vymyslel.

Chybu občas udělá každý a důležité je si vzít z ní ponaučení. Lež může dokonce člověka obohatit a dodat mu sílu, pokud ovšem se k ní tato osoba upřímně přizná a nese případně s tím spjaté následky. Dokonce z křesťanského hlediska se předpokládá, že každý člověk se dopustí lži, ovšem rozdíl je pak v tom, jak se s touto lží vyrovná. V zásadě nejpodstatnější je, aby toto přiznání ke lži učinila osoba sama před sebou, jelikož pouze tato osoba si je vědoma, zda tak učinila upřímně. Neupřímná omluva je totiž krokem do ještě větší propasti. Určitá chyba je rovněž na straně veřejnosti, která dostatečně neocení upřímné přiznání chyby, ačkoliv mnozí z nás by možná také ve vysoce exponované politické funkci selhali.

Nezbytnost čelit svým chybám a lžím je zvlášť vysoká u politiků, kteří získávají svůj vliv na základě důvěry voličů. Míru upřímnosti přiznání jejich chyby těžko může kdokoliv z nás posoudit, nicméně automaticky je problematická v případě, kdy je vynucena okolnostmi. Vzpomeňme si na lánskou schůzku po parlamentních volbách 2013, kdy ambiciózní Michal Hašek do poslední chvíle popíral svoji účast na konspiračním setkání s prezidentem Zemanem. Nakonec ovšem pod tíhou nových svědectví se k této věci přiznal.

Účastníci zájezdu do Amsterdamu by měli bojovat o zachování své důstojnosti a pojmenovat vše tak, jak proběhlo. Náměstek Libereckého kraje Marek Pieter, který nejdříve přiznal přijetí pozvánky do Amsterdamu (viz[1]) a následně odvolal, co řekl, pokusil se doložit zaplacení onoho zájezdu ve výši 24 200 Kč z vlastních peněz. Uvedl ovšem, že „platil v hotovosti“[2], kvůli čemuž ve své podstatě nelze prokázat, že platbu učinil skutečně Marek Pieter. Osobně jsem již několikrát kupoval letenku a ještě nikdy jsem za ní neplatil v hotovosti... Postupně se objevovala nová svědectví politiků o tom, že zájezd uhradil Miroslav Pelta, který ovšem situaci ještě více zamotal prohlášením, že politici si neuvědomili, že zájezd budou muset klubu FK Jablonec pak zaplatit. Toto tvrzení totiž pro změnu odporuje tomu, že by někteří politici si napřímo již zájezd uhradili.

Ať je to jakkoliv, měli by všichni ti, co v této věci lhali, přiznat se k chybě, upřímně se omluvit a pokusit se věc napravit. Já jim za to upřímně poděkuji a budu si je vážit.

Janusz Konieczny, Nadační fond proti korupci

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

20:57 Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

Vyjádření experta Trikolory k útokům na kritiky války.