Jaromír Novotný: Co znamená poslední vývoj na Ukrajině?

03.12.2013 19:02

Rozpadem Sovětského svazu v roce 1991 skončilo dlouhé období bipolárního světa (soupeření Východ – Západ, reprezentované USA a SSSR), které začalo v roce 1948 spuštěním tzv. „Železné opony“, pokračovalo „studenou válkou“ a skončilo rozpadem „společenství zemí tábora míru a socialismu“. Bylo to dlouhé období a trvalo zhruba čtyřicet let.

Jaromír Novotný: Co znamená poslední vývoj na Ukrajině?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaromír Novotný

Po zániku Sovětského svazu jsme se ocitli ve světě unipolárním. Jedinou světovou velmocí byly USA a ty v podstatě určovaly dění na mezinárodní scéně v následujících zhruba dvaceti letech. Světová finanční krize v září roku 2008, jako důsledek americké hypoteční krize, ohlašovala počátek konce výsadního postavení USA. V roce 2012 svět zaznamenal další známky poklesu vlivu největší mocnosti současného světa. V souvislosti s krizí v Sýrii zablokovaly Rusko a Čína v Radě bezpečnosti OSN každý pokus o schválení rezoluce opravňující USA k ozbrojenému zásahu proti této blízkovýchodní zemi.

Během roku 2013 Rusko vyslalo do Středozemního moře k břehům Sýrie dokonce válečné lodě. V září 2013 tak v blízkosti syrských břehů operovalo 11 ruských válečných lodí a 8 válečných lodí USA, připravených k útoku na Sýrii. Ruskému ministrovi zahraničních věcí Lavrovovi se podařilo dojednat dohodu o zničení syrských chemických zbraní a tak se de facto Rusku podařilo zabránit útoku USA na Sýrii. Bylo to poprvé, kdy musely USA ustoupit.

Nu a nyní, v případě Ukrajiny, jsme svědky dalšího tahu Ruska na šachovnici světové politiky. Moskva nelibě nesla porážku Viktora Janukovyče v prezidentských volbách v roce 2004, kdy v důsledku tzv. Oranžové revoluce, byly volby anulovány a vítězem byl vyhlášen Viktor Juščenko. Proto před dalšími volbami už neponechala nic náhodě. V roce 2009, rok před prezidentskými volbami, v průběhu jednání o ceně plynu, Rusko na krátkou dobu dodávky této suroviny přerušilo. Ukázalo tak zranitelnost ukrajinského hospodářství v plném světle. Vítězem prezidentských voleb 2010 se tak stal opět kandidující Viktor Janukovyč. Vláda Ukrajiny začala vyjednávat smlouvu o přidružení k EU. Když už se zdálo, že vše je na dobré cestě, v červnu 2013 Rusko opět demonstruje zranitelnost ukrajinské ekonomiky a omezuje dovoz zboží z Ukrajiny. Posléze upozorňuje ukrajinskou vládu na to, že v případě uzavření smlouvy o přidružení s EU bude nuceno celně chránit ruský trh před zbožím z Ukrajiny.

Ukrajinská vláda si spočítala výši možných hospodářských ztrát pro domácí ekonomiku a požádala EU o kompenzace ve výši 630 miliard eur. EU konstatovalo, že reálná částka kompenzací může dosáhnout maximálně výše 630 milionů eur. Dne 21. listopadu 2013 tak prezident Janukovyč přehodnotil rozhodnutí o parafování smlouvy o přidružení k EU na setkání ve Vilniusu ve dnech 27 a 28. 11. 2013. Z původně tří zemí tak smlouvu o přidružení parafovaly Moldavsko a Gruzie. Ukrajina nikoliv. Na  Ukrajině vypukly masové protesty občanů požadujících demisi vlády, rozpuštění Parlamentu, nové volby a odstoupení prezidenta.

Ať už se situace na Ukrajině vyvine jakýmkoliv směrem, buď k EU nebo k Rusku. Rusko ukázalo, že se vrátilo na mezinárodní scénu a že je nutno s ním znovu počítat. K tomu jen přidám, že Čína vypustila v listopadu sondu k Měsíci, kde má přistát lunární vozítko „nefritový králík“. Bude tak třetím státem po USA a SSSR, kterému se to podařilo.

Mimochodem Indie, rovněž v listopadu, vypustila sondu k Marsu a zařadila se tak mezi státy se schopnostmi působit v kosmu.

Na konci roku 2013 tak vítejte v novém, multipolárním světě. Éra výsadního postavení USA skončila...

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vasevec.cz

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

20:57 Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

Vyjádření experta Trikolory k útokům na kritiky války.