Jaroslav Michal: Ázerbájdžán - výjimečná muslimská země, kde mají ženy stejná práva jako muži

21.02.2018 12:41

Ázerbájdžán si mnoho lidí představuje jako ortodoxní islámskou zemi, kde jsou ženy diskriminované. Ale opak je pravdou. Právě tento stát sousedící s Dagestánem, Gruzií, Arménií a Íránem, je mezi muslimskými zeměmi výjimečný, co se týče práv žen.

Jaroslav Michal: Ázerbájdžán - výjimečná muslimská země, kde mají ženy stejná práva jako muži
Foto: Jaroslav Michal
Popisek: Ázerbájdžán

Typické klišé ve střední a západní Evropě je, že žena v islámské společnosti je utlačovaná. Další velmi častá mýlka spočívá v tom, že postavení muslimek v jednotlivých zemích se odvíjí od islámského práva. Ve skutečnosti je však islám pouze jedním z faktorů, který postavení ženy ovlivňuje. Je také potřeba upozornit na fakt, že postavení ženy v muslimské zemi se stát od státu velice liší a mimo jiné je nutné přihlížet i ke kontextu kulturních zvyklostí a ostatním faktorům.

Noční bulvár v Baku

Tolerantní islámský stát

Ázerbájdžán je zřejmě nejtolerantnější muslimskou zemí na světě, kde zákony zaručují rovnost práv mužů a žen. V nedávné diskusi uspořádané New York University of Prague Tamerlan Vahabov, školský expert poradenské společnosti Ivy Group sídlící v ázerbajdžánském Baku, uvedl, že Ázerbájdžánky jsou součástí tamní politiky, stávají se ministryněmi i soudkyněmi a rok od roku stále více žen zastává vysoké vládní i společenské funkce.

Během zmiňované diskuse uvedla Šafag Mehralijevová, ředitelka kanceláře rektora univerzity ADA v Baku a moderátorka místního rozhlasu, že dle jejího názoru se situace žen v Ázerbájdžánu od té v České republice příliš neliší. Například podíl žen v parlamentu je velice podobný. V Baku jejich zastoupení činí necelých 17 procent, v Praze 22 procent.