Jaroslav Michal: Novruz - ázerbájdžánská tradiční oslava nového roku a příchodu jara

20.03.2019 11:54

Dne 20. či 21. března některé národy neoslavují pouze začátek jara, ale také začátek nového roku. S tím je spojený Novruz, tedy tradiční perský svátek, který oslavuje nové začátky a má kořeny v monoteistickém náboženství zarathuštrismu.

Jaroslav Michal: Novruz - ázerbájdžánská tradiční oslava nového roku a příchodu jara
Foto: archiv Jaroslava Michala
Popisek: Tradiční perský svátek Novruz oslavuje nové začátky

Svátek Novruz, který lze přirovnat ke křesťanským oslavám Vánoc či Velikonoc, se slaví v několika zemích jihozápadní Asie a jihovýchodní Evropy. V Ázerbájdžánu je tato 3 tisíce let trvající tradice dokonce považována za nejstarší a nejdůležitější svátek vůbec. Volným překladem je Novruz „nový den“, který ukazuje starověké tradiční oslavy Ázerbájdžánců.

Čtyři týdny, čtyři elementy

V Ázerbájdžánu se Novruz slaví po celý měsíc. V každém ze čtyř týdnů, konkrétně vždy v úterý, se konají oslavy jednoho ze čtyř elementů, jimiž jsou oheň, voda, vítr a země. Během tohoto období Ázerbájdžánci připravují své obydlí k oslavám. Dělají velký úklid, sázejí stromy a květiny, malují vajíčka, připravují národní jídlo a pečou sladké moučníky např. pachlavu, šakerburu a gogal.

Podle ázerbájdžánských tradic představuje první ze čtyř úterků vodu. V tento den voda vše čistí. Další týden souvisí s ohněm. Dle tradice se skákáním přes oheň lidé zbaví všech špatných myšlenek či nemocí a začnou nový rok bez jakýchkoliv obav. Předposlední úterý je věnované větru. Ázerbájdžánci věří, že síla větru v tento den předurčuje i sílu následujícího roku. Poslední týden oslavuje zemi. Dle tradice v úterý před oficiálním začátkem jara příroda znovu ožívá. Ázerbájdžánci považují tento týden za nejdůležitější ze všech čtyř a drží zvláštní tradice.

Vyvrcholení svátku

Večer před samotným svátkem Novruz navštěvují Ázerbájdžánci hřbitovy a hroby svých příbuzných. Následně se rodiny schází u velkých stolů obložených jídlem a pitím, aby byl nový rok řádně bohatý. Výzdoba slavnostního stolu má být dle ázerbájdžánské tradice velmi pestrá. Nesmí chybět chonča tedy velký stříbrný či měděný podnos, na kterém jsou rozloženy semeni – zelené výhonky ze semen pšenice obvázané červeným provázkem, svíčky a barevná vejce v počtu členů rodiny. Slavnostní tabule by měla být sestavena alespoň ze sedmi chodů.

Během svátku Novruz probíhají v Ázerbájdžánu také různé ceremoniály. Ázerbájdžánci hrají tradiční hry, zpívají písně a na veřejných místech se konají zápasy. Během oslav nesmí chybět ani komické vystoupení s postavami, které představují konflikt mezi zimou a jarem. Tradičně tento souboj vyhraje postava jara a tím je příchod jara slavnostně zahájen. Novruz je v Ázerbájdžánu považovaný za státní svátek a lidé mají pracovní volno celý týden.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Dvacáté výročí našeho vstupu do EU a historické paralely

15:22 Jiří Weigl: Dvacáté výročí našeho vstupu do EU a historické paralely

Na 1. května 2024 připadá 20. výročí našeho vstupu do Evropské unie. Náš veřejný a mediální prostor …