Jaroslav Michal: Ruský vliv v Aeru?

19.06.2020 17:40

Maďarský podnikatel a Omnipol. To jsou noví aktéři ostře sledovaného prodeje největšího tuzemského výrobce letadel Aero Vodochody, jehož se stali vlastníky. Kdo je ovšem András Tombor? A proč se v souvislosti s ním hovoří o ruském vlivu?

Jaroslav Michal: Ruský vliv v Aeru?
Foto: aero.cz
Popisek: Bojové letouny - ilustrační foto
reklama

Aktuální většinový vlastník Aera Vodochody, András Tombor, se v Maďarsku netěší příliš dobré pověsti. Hovoří se o něm jako o muži, který má blízko ke kontroverznímu premiéru Orbánovi a této vazby náležitě využívá. Jeho kariéra začala stoupat po roce 2010, kdy se k moci dostala Orbánova vládní strana Fidesz. V tu dobu rozjel Tombor také svůj byznys a tak, jak už to bývá, profitoval především ze státních zakázek. (ZDE)

Jeho jméno figurovalo i v kauze nejbližšího Orbánova poradce, Arpáda Habonyho, kterému poskytl fiktivní půjčku, aby legalizoval jeho nedekvátní příjem peněz. (ZDE)

Svými financemi pomáhal Tombor také dostat pod kontrolu některá nezávislá média, jako třeba server Mandiner.hu, který vládní stranu kritizoval.

Na druhé straně si pečlivě buduje image mecenáše a filantropa. Kolej Matyáše Korvína, kterou založil, poskytuje vzdělání nadaným studentům a netají se tím, že má za cíl vychovat novou maďarskou elitu.

Ani to ale nedokáže zakrýt fakt, že všechny velké státní i soukromé zakázky získávají právě lidé oddaní premiéru Orbánovi.

Maďarská média o něm hovoří jako o lobbistovi, oligarchovi a často je označován jako "money launderer", což je nepříliš lichotivé označení toho, kdo pomáhá "prát peníze". V tomto případě údajně vládní straně Fidesz (ZDE).

Prodloužená ruka Ruska

Mnohem horší jsou skutečnosti, které vypluly na povrch v souvislostí s prodejem Aera. Hovoří se o ruském vlivu, který by se měl právě přes Tombora realizovat. "Pokud by firma Andráse Tombora měla něco prodat české vládě, tak bych se měl na pozoru," řekl jeden z maďarských zdrojů.

Jiný maďarský vládní zdroj pod podmínkou anonymity varuje, že peníze, které Tombor použil na nákup většinového podílu v Aeru, mohou být přímo ruského původu. O tom, že má v Rusku dobré kontakty, svědčí třeba i to, že v roce 2014 silně lobboval za ruského dodavatele nových vlaků budapešťského metra Metrowagonmash, který dodávku vyhrál.

Vstup do Aera tedy může být další způsob, jak chce skupina maďarských podnikatelů vydělávat na vlivu a státních zakázkách.

Jak se dělilo Aero

Podle týdeníku HVG si Tombor zaregistroval novou firmu Aero Investment Partner Zrt, kde vlastní většinu 50,59 procenta. Zbytek firmy pak připadl kontroverznímu českému zbrojaři Richardu Hávovi. "Nemohu mluvit za něj, ale je to nepochybně člověk, který má v současném Maďarsku vysoký kredit," říká Háva. A pro nás je důležité mít předvídatelného a viditelného partnera, který má u sebe doma respektovanou pozici."

Není divu, že o něm hlavní muž Omnipolu hovoří v superlativech. Styl a podnikatelský způsob, jak přijít k penězům, mají oba muži podobný. Richard Háva, blízký přítel Miroslava Kalouska, byl a dosud je aktivně napojen na státní systém, předražené armádní zakázky Omnipolu jsou stále předmětem celé řady kritik. (ZDE)

"Aero je jednou z nejsilnějších českých značek, má nejen skvělou minulost, ale především také obrovský potenciál do budoucna. Chceme navázat na tradici společnosti a navrátit jí věhlas na českém i světovém trhu. Budeme rozvíjet všechny tři pilíře činnosti Aera, podporu uživatelů letounů z produkce firmy, spolupráci s velkými světovými leteckými výrobci a samozřejmě i projekt L-39NG," hájí transakci majitel Omnipolu Richard Háva.

Až budoucnost ale ukáže, zda právě toto česko-maďarské byznysové spojení dokáže Aeru pomoci a nebo ho definitivně potopí ke dnu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jan Urbach: Merkelová kritizuje protiizraelské výtržnosti

7:37 Jan Urbach: Merkelová kritizuje protiizraelské výtržnosti

Spolková kancléřka Angela Merkelová ostře kritizuje současné antisemitské incidenty v Německu. Prohl…