Nominální hodnoty 10000, 5000, 2500 a 1000 Kč a technické parametry (průměry 34, 28, 22 a 16 mm, hmotnosti 1, ½, ¼ a 1/10 troyské unce) byly zachovány. Stejně jako sada Koruna česká měly být mince Karel IV. raženy po tři roky, tedy s ročníky 1998, 1999 a 2000. Od posledního ročníku 2000 však nakonec Česká národní banka upustila (nedošlo ani ke zkušební ražbě ani k ryteckým úpravám letopočtů) a náhradou vydala u příležitosti roku 2000 bimetalovou minci v hodnotě 2000 Kč se stříbrným korpusem a zlatou vložkou s raženým hologramem.
Mince Karel IV. mají v každém ročníku mírně odlišnou lícní stranu, neboť v roce 1998 byly vydány jako jubilejní s letopočty 1348 a 1998 a v roce 1999 jen s tímto letopočtem. Motivem jubilejního ročníku bylo 650. výročí založení Nového Města pražského na minci uncové, založení Univerzity Karlovy na minci půluncové, vydání právních dokumentů upravujících poměr českého státu ke Svaté říši římské na minci čtvrtuncové a položení základního kamene hradu Karlštejna na minci desetinové.
Soutěž na výtvarné návrhy mincí Karel IV. byla v mnohém podobná soutěži na karlovské dukáty, konané téměř přesně o dvacet let dříve. Šlo také o omezenou neanonymní soutěž na čtyři mince, i když zákonné (s nominální hodnotou v zákonné peněžní jednotce) namísto obchodních, rovněž se značně rozdílnou velikostí a hmotností, i když ve standardu uncovém namísto dukátového. A ze soutěžních návrhů na zlaté mince byl vybrán také návrh pro pamětní stříbrnou minci. Z dvojí podoby lícních stran vyplýval požadavek na nejméně tři návrhy každé nominální hodnoty, dva líce a jeden rub. Účelem dvou návrhů lícních stran tedy bylo kompoziční řešení dvou nebo jen jednoho letopočtu předem, aby nedošlo k budoucím potížím s výtvarným řešením tohoto požadavku.
Omezenou neanonymní soutěž na umělecké návrhy sady čtyř zlatých mincí Karel IV. vypsala Česká národní banka v listopadu 1996 s uzávěrkou 2. května 1997. K vytvoření soutěžních návrhů bylo vyzváno šest předních výtvarníků, kteří se v předcházejících několika letech úspěšně účastnili soutěží na pamětní mince – Jaroslav Bejvl a akademičtí sochaři Jiří Harcuba, Ladislav Kozák, Vladimír Oppl, Jarmila Truhlíková-Spěváková a Michal Vitanovský.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV