Jaroslav Šebek: Papež v Albánii - Jasné NE k násilí v Božím jménu

26.09.2014 15:04

První evropská cesta papeže Františka mimo Itálii nevedla do nějaké velké bašty katolicismu či mocného hráče na šachovnici globální politiky, ale v duchu jeho překvapivé nonkonformity do Albánie - země, kde katolíci tvoří jen asi 10% obyvatelstva a do jedné z nejchudších zemí nejen na Balkáně, ale v rámci celého starého kontinentu, jež se potýká i s velkou nezaměstnaností, korupčními jevy, kriminalitou nebo praktikami krevní msty.

Jaroslav Šebek: Papež v Albánii - Jasné NE k násilí v Božím jménu
Foto: Archiv
Popisek: Papež František

I proto se obrátil zvláště na mládež, aby dokázala čelit sklonům k závislostem a budování si nových model v penězích a v relativizaci hodnot. 

Důraz na morálku a hodnotový rámec byl dán i tím, že František putoval také do státu, který se za vlády komunistického diktátora Envera Hodži prohlásil v roce 1967 plně ateistickým a jakýkoliv projev náboženského života tvrdě potlačoval. Přísné tresty hrozily třeba jen za to pouhé nošení kříže na krku a v zemi bylo zničeno téměř dva tisíce kostelů. Z tohoto důvodu také jeden ze středobodů papežovy jednodenní cesty tvořilo ocenění vytrvalosti, s jakou albánští věřící čelili brutálnímu útlaku.

Přestože byla návštěva připravována s několikaměsíčním předstihem, získala nečekaně aktuální rozměr jako odpověď na dramatické události poslední doby. Albánie je totiž ukázkou tolerantního soužití většinových muslimů, kterých je v zemi kolem 60%, s křesťanskou minoritou. Takové pozitivní příklady vzájemného soužití mezi tak rozdílnými konfesemi jsou důležité zvláště s ohledem na růst náboženského extremismu, který na sebe v dnešním Iráku a Sýrii bere drastickou násilnou podobu a stává se především nástrojem k prosazení politických cílů.

Papež se již při srpnovém pobytu v Jižní Koreji vyslovil pro zastavení postupu radikálů z Islámského státu i za použití vojenské síly. Tyto postoje se pak staly zdrojem výhružek na Františkovu adresu. Názorným příkladem reálnosti hrozeb byla papežova neustálá přítomnost v papamobilu bez - pro něj tak typických - neočekávaných zastávek mezi nadšenými davy. 

Přesto však znovu zdůraznil, že náboženská svoboda není možná bez respektu k jiným konfesním tradicím a lidské důstojnosti a apeloval proti zneužívání víry jako legitimizaci k terorizování druhých. Jeho poselství však bylo výzvou i pro Balkán, kde teprve relativně nedávno dozněly lokální válečné konflikty a vzájemné politické, sociální, národní či náboženské předsudky jsou skryté pod povrchem a lze jen doufat, že znovu nevyvřou do netolerantní nenávisti. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…