Jaroslav Šonka: Omývání alkoholem

25.09.2012 14:46 | Zprávy

Máme tedy velký skandál, který pojednou naši veřejnost zajímá. Ani nebudu říkat jaký, neboť to všichni vědí. Beztak se hned prozradím. Zajímavé není ani tak to, kdo kolik kořalky vypije, ale to, nač tento skandál vrhá stín. Zde jen malý výčet paradoxních salt.

Jaroslav Šonka: Omývání alkoholem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Příprava drinku, ilustrační foto

Za prvé: v Evropě si vzájemně v perfektní integraci ochutnáváme různé nápoje. A je nám u toho dobře. Koňak umíme odlišit od Whisky, Genever od Grappy. Za všemi těmito nápoji je balík rozdílných kultur, a pokud si nenahneme příliš, může nám být dobře – i s cizími nápoji.

Ptám se však, proč všechny dnešní debaty o metanolu sledují konfrontativní linii. Třeba: Než nám to "Evropská unie zakáže", zakážeme to sami. O den později: „Z donucení Evropské unie“. A podobné formulace. K tomu to byla Evropská komise, ne unie.

My a oni? Vždyť jen chráníme evropské spoluobčany, což bychom měli, protože jsou stejní jako my. Český mozeček už dlouho slintá u formulace: „Z donucení Evropské unie“. Jakoby Evropská unie jen rafinovaně vyhlížela, kdy u nás bude metanol v kořalkách, aby toho zneužila a omezila naši suverenitu.

Evropská je i vzpomínka na Tuzemák, produkt, který je pevně zakořeněn v komunistické tradici. Na pravý rum - na ten z cukrové třtiny - nebylo. Ani spřátelená Kuba nebyla schopná dodat dost dobrého rumu. Náhražka byla z brambor, obarvená karamelem. 

Národ se přes tento známý rozdíl kvality opět dostal do konfliktu "my a oni". Oni nám zakazují náš rum, říkali ti, kteří po desetiletí nadšeně za pecí konzumovali náhražku. A za pecí chtěli zůstat. Slovní kotrmelec "tuzemák" se dnes opět dostal do médií, i když z jiného důvodu. Kdyby to byl Mimozemák, byla by pravděpodobnost, že obsahuje metanol, menší.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Jaký význam měla pro nás vaše cesta do Ruska?

A vzhledem k tomu, že je ČR na seznamu nepřátelských zemí, jak vás přijali? A přišla řeč i na uzavření míru? A jak chápete to, že Rusko si klade ultimáta - podmínky pro uzavření míru, třeba že Ukrajina nesmí vstoupit do NATO, ale sami jakékoliv podmínky - ultimáta odmítají? Mě to teď přijde, že Rusk...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Máme pana prezidenta, nebo pána velkomožného?

11:34 Jiří Halík: Máme pana prezidenta, nebo pána velkomožného?

Přečetl jsem si slova našeho prezidenta a zamrazilo mě.