Jestliže namísto jasného stanoviska ve svém volebním programu odkazuje občany/voliče na jiný, fakticky náhradní způsob hlasování (tedy referendum), který je vhodný v období povolebním, nikoliv však předvolebním, je zřejmé, že žádný jednoznačný záměr vystoupit nemá a pouze taktizuje. Současně tak relativizuje svůj předstíraný záměr z EU skutečně vystoupit. Vzbuzuje přitom důvodné podezření, že je dokonce proti takovému vystoupení.
Za situace, kdy je dnes EU silně smluvně provázáno s NATO, je skutečný záměr takových stran a politiků ještě zřejmější v případě, kdy jsou dotyční pro referendum o vystoupení z EU a současně pro zachování naší účasti v NATO. Pak je již zcela evidentní, že jde opět o další manipulaci s voliči. Nejvíce pak s těmi, kteří nevidí, neslyší, nepřemýšlejí, jen věří či fandí. Odkaz v tomto případě na Velkou Británii, která i po ohlášení brexitu zůstává členem NATO, je nesprávný, protože některé členské země NATO mají s touto organizací nasmlouvaná určitá speciální ujednání. Ta se však ČR netýkají. V těchto volbách bude třeba hrát s voliči již s otevřenými kartami, na což si mnohé strany po své dosavadní dlouholeté praxi budou jen těžko zvykat. Některé nové strany, jako je ANS, tak naopak hrají již od samého počátku.
Pojďme si nejprve připomenout, kdy jsou na řadě volby a kdy a k jakému účelu lze použít referenda.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
EU , NATO , referendum , Tichý , volby , volební program
autor: PV
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?
Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.