Jeff Nielson: Blíží se zákaz hotových peněz mimo banky?

29.06.2015 20:31 | Zprávy

O bankrotu Řecka či Ukrajiny se spekuluje neustále, byť finanční situace většiny západních zemí na tom není v zásadě jinak. A jak stále častěji varují média stojící mimo hlavní korporátní proud, vše může být ve skutečnosti ještě horší.

Jeff Nielson: Blíží se zákaz hotových peněz mimo banky?
Foto: Redakce
Popisek: Řecká vlajka

Spojené státy jsou v krachu. Dokonce i oficiálně jejich zadluženost v poměru k HDP silně převyšuje 100 procent, je tedy za bodem ekonomického/finančního návratu. Neoficiálně nyní celkové dluhy a závazky přesahují 200 bilionů dolarů – tedy desetkrát víc, než je jejich (poměrně) malá ekonomika s to obsloužit, a to dokonce ani ve střednědobém výhledu. USA přitom nejsou jen zkrachovalé, ocitly se totiž ve finančním stavu, který je příznačný pro západní vlády v 21. století: jsou „zkrachovalé hloupě“.

Vláda Spojených států za celou svou historii ze svých dluhů ještě neplatila méně úroků. Představte si tu absurdní zvrácenost. V dobách, kdy jsme ještě měli racionální/legitimní (a solventní) ekonomický systém, fungovaly finance na základní principu rizika: čím větší je riziko bankrotu, tím vyšší úroky věřitelé požadovali. Logicky pak byly nejvyšší úroky vyžadovány od nesolventních či k insolvenci se blížících dlužníků.

Tento princip v zásadě vychází ze zdravého rozumu a býval přirozenou součástí půjčování a úvěrování. Skutečnost, že je třeba tyto základní principy připomínat, naznačuje, do jaké míry jsme se odtrhli od racionality a jak zločinným/podvodným se systém stal. V současném divotvorném Matrixu totiž platí, že čím víc se (západní) vláda blíží bankrotu, tím menší úroky platí za své dluhy (s výjimkou země, která se jmenuje „Řecko“).   

Státy eurozóny se po krachu v roce 2008 rovněž staly beznadějně insolventními, poté co podvodně finančně sanovaly ultrazločinné Velké Banky. Krátce nato (tedy krátce poté, co se tyto loutkové vlády vzdaly své svrchovanosti) i jim bylo jejich pány, bankéři, umožněno platit za dluhy nejnižší úroky v dějinách.

Uplynulo od té doby zhruba sedm let, sedm let vršení dalších a dalších dluhů na tyto prakticky už zbankrotované režimy, a jakým že směrem se vydaly úrokové míry? Dolů. Stále níž a níž, až k šílené/zločinné nulové úrovni, kterou jako první dosáhly USA, a nyní dokonce i pod ni, do „negativního prostoru“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

dluhy , Řecko , Ukrajina , Nielson

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Jak se postavíte k výsledku voleb?

Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.