Jindřich Žaludek: Jak vypadá moravská vlajka

26.03.2021 14:13

V souvislosti se sčítáním lidu se množí kampaně občanských iniciativ, aby se lidé projevili vlastenecky a hlásili se k moravské národnosti. Proti tomu samozřejmě nelze nic namítat. Každý má právo hlásit se ke svým kořenům, které cítí.

Jindřich Žaludek: Jak vypadá moravská vlajka
Foto: Morava, naše krásná zem
Popisek: Nová občanská iniciativa Morava – naše krásná zem

U moravské národnosti je to ještě o to pochopitelnější, že od začátku 70. let 19. století se na základě výzvy novin Moravská orlice a na základě rozčarování z rakousko-uherského vyrovnání, kdy snahy zemí Koruny české zůstaly nenaplněny, se Moravané vzdávali své staleté národnosti ve prospěch české v zájmu posílení společných zájmů západních Slovanů v habsburské monarchii a v době prosazování politického čechoslovakismu Moravané na národnost svých předků prostě pozapomněli.

Proti čemu však lze vznést námitky, tak je to nemístná propagace vlajky politické strany Moravané, která se často namísto vlajky Moravy objevuje i jako ilustrační foto v článcích o Moravě. Onu žlutočervenou vlajku se znakem uprostřed si totiž na základě návrhu tehdejšího předsedy odhlasovala politická strana Moravané na svém stranickém sjezdu 22. září 2007 v Kojetíně.

Na svém vnitřním sjezdu si strana samozřejmě může odhlasovat jakékoliv svoje symboly, ale nemá mandát rozhodovat o symbolech země nebo je inovovat a svévolně upravovat. Na schůzi chovatelů drobného zvířectva si také můžeme odhlasovat spolkovou vlajku se zeleným pažitem a angorským králíkem, ale už asi sotva státní nebo obecní vlajku.


Zleva: vlajka Slezka, vlajka Moravy a vlajka Čech

Přitom není těžké si zjistit, jak vypadají symboly historických zemí České republiky a někdejší Koruny české. Velký státní znak obsahující symboly historických zemí popisuje Zákon č. 3/1993 Sb., § 2, odst. (1), obdobně lze spatřit symboly historických zemí na oficiálních krajských praporech, kde v prvním čestném poli vlevo nahoře je symbol té historické země, na jejímž území kraj většinově leží.

Nějaké vodorovné pruhy žlutý a červený s modrým štítem na nich opravdu nikde nevidím. Při vší úctě k právu politické strany rozhodovat o svých vnitřních symbolech si na ten svůj výtvor bez historické a vexilologické hodnoty dokonce umístili orlici, která není moravská.

Moravská orlice stejně jako český lev je teminus technicus a je blasonovaná jako stříbrno-červená (v tisku a na vlajkách či praporech bílo-červená) orlice v modrém poli. Nic jiného (ani barevně) nemůže být nazváno moravskou orlicí. Podobně je-li lev dvouocasý stříbrný (v tisku a na vlajkách či praporech bílý) v červeném poli, je to lev český.

A protože sčítání obyvatel je proces získávání údajů o jednotlivých příslušnících všech obyvatel státu, nikoliv vzorku vybraného z jedné politické strany, tak použití vlajky politické strany je coby ilustrační foto naprosto nevhodné.

Přestože historickým zemím vlajka oficiálně udělena nebyla, to je záležitost až pozdější doby, kdy se dnes udělují vlajky samosprávným celkům (krajům a obcím), lze za vlajky historických zemí považovat ony čtvrtinové části oficiálních krajských praporů, které jsou mimochodem shodné s nejstaršími doloženými prapory, nikoliv však soukromé amatérské výtvory spolků či skupin aktivistů, které neprošly žádným schvalovacím procesem.

Mgr. Jindřich Žaludek
Autor je členem České vexilologické společnosti
(Vexilologie je pomocná věda historická zabývající se vlajkami a prapory, jejich historií a způsobem jejich vyvěšování)

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Zdeněk Nekula byl položen dotaz

Co děláte proti zdražování potravin?

A prosím, buďte konkrétní. Zatím jen sledujete marže a cena potravin dál roste. Navíc, jak zjistím, kdo má jak vysokou marži? Vím, že odmítáte plošná opatření, ale podle mě nepřicházíte z žádnými? Proč třeba aspoň nepomůžete zemědělcům a farmářům, aby nemuseli zdražovat a uživili se? Děkuji za konkr...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Osmdesát let od atentátu na R. Heydricha

19:53 Jiří Paroubek: Osmdesát let od atentátu na R. Heydricha

Dnes je tomu 80 let, co byl českými parašutisty, vycvičenými ve Velké Británii, Gabčíkem a Kubišem,…