Jiří Baťa: Dvakrát měř, jednou řež

04.02.2021 15:10

Otevřený dopis europoslankyni Markétě Gregorové.

Jiří Baťa: Dvakrát měř, jednou řež
Foto: archiv Jiřího Bati
Popisek: Jiří Baťa

Vážená paní europoslankyně Gregorová,
s nadsázkou by se dalo říct, že je od Vás internacionálně hrdinské, že se zastáváte ruského nacionalisty Alexeje Navalného. Musím však konstatovat, že ve Vašich silně emotivních vyjádřeních uvádíte bohužel značně zkreslené, nepřesné, potažmo také nepravdivé informace, kterými jednak adorujete osobu pana Alexeje Navalného a současně i zdůvodňujete potřebu jeho internacionální podpory a záštity. Takže trochu toho upřesnění.

Alexej Navalnyj, miláček západních, ale také ruských liberálů je především zapřisáhlý nacionalista, což také o sobě prohlašuje a dokazují to nejen jeho slova, ale i činy. Jistě Vám také neuniklo, že každoročně organizuje pochody ruských nacionalistů za účasti tvrdého jádra ruských neofašistů a neonacistů. Ti  představují důležitou součást ruské mimoparlamentní opozice, v jejímž čele stojí právě Váš „geroj“ Navalnyj, paní Gregorová. Navalného ne zrovna lidumilné postoje a názory dokazuje skutečnost, že za své rasistické výroky, byl jako člen ruské liberální strany Jabloko ze strany také vyloučen. Pro upřesnění: Gruzínce označil za „hlodavce“, ve svém propagačním videu se o obyvatelích Kavkazu vyjádřil jako o „švábech“. Jak je zřejmé on si nikdy velké servítky nebral a nebere.

Navalnyj jako radikální etnický nacionalista, není ve svém počínání daleko od hranice toho, čemu se říká fašismus. Západní média jej adorují za to, že bojuje proti korupci v Rusku, nezmiňují ale, že jej a jeho „přátele“ dlouhodobě k rozdmýchávání nepokojů v Rusku finančně podporují (něco jako u nás pan Sörös a Milion chvilek). Svou pověst západu oddaného člověka si však  pan Navalnyj dost  „pošramotil“ výrokem, že „Krym je ruský“, ale ne zas tolik, aby jej jako „personu non grata“ odepsali. 

Infobox o něm uvádí, že v roce 2013 kandidoval na starostu Moskvy a navzdory tomu, že nikde oficiálně nepracoval (a oficiálně nepracuje dodnes) není od věci se ptát, kde vzal miliony na volební kampaň? To Vám není paní Gregorová, podezřelé? Nebo snad o jeho kandidatuře nevíte? Bych se divil, fakt! Nicméně ve volbách skončil druhý s 27 %, jeho protikandidát získal 51 %, přesto svou porážku neuznal. Aby toho nebylo málo, volby prohlásil za zmanipulované. Když už škodit, tak proč ne právě při volbách, no ne?

Po tomto neúspěchu (ale bylo jich více) nacionalista Navalnyj bojuje proti ruské vládě, několikrát se pokoušel ještě kandidovat v několika volbách, také zveřejňoval údajné skandální materiály o vládnoucích politicích, několikrát byl také zatčen. Zatýkán byl ale ne pro svůj politický postoj, ale z důvodů jeho nezákonné, tj. trestné činnosti, o čemž se však v médiích takticky mlčí. Abych byl konkrétnější, paní Gregorová, šlo o trestné činy majetkového charakteru, kdy zpronevěřil několik desítek milionů dolarů francouzské firmě, značnou škodu způsobil také ruské lesnické firmě, ale má i řadu menších prohřešků. Za tyto tzv. „prohřešky“ byl „bezohledným“ putinovským režimem „pouze“ podmínečně odsouzen. 

Jeho poslední zadržení po návratu z Berlína bylo za zcela běžných , tedy právních důvodů, neboť nerespektoval příkaz dostavit se k úřednímu výkonu. Připomínám, vážená paní Gregorová, že za podobné jednání, by  kdekoliv v jiném, podotýkám v demokratickém státě, takto provinilí lidé byli odsouzeni nepodmínečně, tedy natvrdo! Alexej  Navalnyj ne! Není Vám to také divné? Asi ne, vždyť je to „geroj“!

Z pohledu ruského režimu je A. Navalnyj nejen nacionalista, ale též etnický revolucionář. Je známo, že Rusko (resp. SSSR) bylo a je mnohonárodní stát. Mnohé „ruské“ elity nejsou původem etničtí Rusové, což dokazuje vzájemnou rovnost etnik v Rusku. Proto režim upřednostňuje vlasteneckou loajalitu ke státu a jeho institucím a naopak potlačuje vše, co je proti tomuto kodexu. Pan Alexej Navalnyj jako etnický nacionalista a revolucionář ovšem upřednostňuje ruský národ před ostatními národy až tak důrazně, že neuznává jiné etnika a národy, které jsou součástí Ruské federace.         

Současný ruský, ve Vašem pirátském pojetí Putinovský režim, je bytostně konzervativní, proto se také celkem oprávněně obává, že pokud by se k moci dostal Alexej Navalnyj či  jiný, jemu podobný etnický nacionalista, Rusko by s největší pravděpodobností postihly etnické nepokoje a národnostní konflikty.  

Událost, kdy Alexej Navalnyj zkolaboval v letadle a kdy měl být údajně  otráven novičokem, se stala svým významem natolik mediálně senzační, že  z něj vytvořila ikonu protikremlovského, protiputinovského a obecně vzato, protiruského bojovníka za lepší, etnicky čisté Rusko, člověka, který stojí proti Putinovi, potažmo proti celému režimu. Zda, čím, jak a proč měl být Navalnyj otráven, není dosud objasněno a zřejmě nikdy věrohodně objasněno ani nebude, paní Gregorová. Že byl údajně  otráven právě novičokem, je pouze prvoplánové konstatování některých zainteresovaných lidí bez jakéhokoliv relevantního důkazu. Ostatně totéž se týká pokusu otravy Skripala a jeho dcery v anglickém Salisbury! 

Nicméně, jak je všeobecně známo, Skripal a jeho dcera, tak Navalnyj byli, resp. měli být otráveni „novičokem“. Zřejmě šlo o pokus je zabít. Otázka je: byli (při)otráveni nebo nebyli (při)otráveni, byli (při)otráveni novičokem nebo jím nebyli (při)otráveni? Na tyto otázky je možné odpovědět zdůvodněním, jako když někdo prohlásí, že někoho zastřelil (tedy že jej usmrtil) a ten člověk přesto žije. Novičok, jak je známo a odborníky stvrzeno, je natolik smrtelný jed, že byl-li aplikován na živou lidskou tkáň, člověk nejpozději do několika minut umírá! Máme si snad myslet, že se stal dvojnásobný zázrak, když jak  Skripal a jeho dcera, tak Navalnyj po kontaminaci s mimořádně jedovatým novičokem nezemřeli, přežili, těší se plnohodnotnému zdraví? Zde si dovolím citovat jedno starořímské přísloví, paní Gregorová. Možná se Vám to něco napoví: Ó lidská hlouposti, jak umíš člověka přimět k tomu, že se  hloupě chopí všeho, co neumí pochopit a nikdy nepochopí!

Paní Gregorová, chápu Váš eminentní zájem o popularizaci A. Navalného,   o zdůrazňování jeho pozitivních činů a protiruských postojů, které z něj dělají příkladného bojovníka proti zkorumpované politice a jiným nekalým jednáním, kterých se dopouští ruský režim a Kreml. Chápu také, že chcete poukázat na vážně mohutné „ pětitisícové“ demonstrace v patnáctimilionové Moskvě, poukázat na „nelidské“ zacházení ruské policie s demonstranty, ale prosím, nebuďte tak okatě pokrytecká. Ve světě se odehrávají několika násobně rasantnější, drsnější a bezohlednější zákroky vůči demonstrantům a Vy podle médií tyto rozsahu a nerespektování příkazů policie opodstatněné zákroky hodnotite jako surové, nelidské, některými lidmi dokonce hodnoceny jako fašistické praktiky, chcete je předložit jakémusi Vysokému představiteli  pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku. O jakou společnou bezpečnostní politiku EU jde vůči Rusku? Neznám případ, kdy EU nebo nějaký „vysoký představitel“ bránili Rusko před mnohými verbálními útoky, pomluvami, sankcemi a podobně!

Co také nechápu je, že Vy jako europoslankyně, hodláte nejen na tyto „hrůzostrašné“ události upozornit jakéhosi vysokého (vzrůstem či funkcí?) představitele  pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku, ale jako česká občanka, europoslankyně  se vměšujete do vnitřních záležitostí cizího státu jenom proto, že se jedná o Rusko? Že k mnohem ostřejším střetům demonstrantů s policií dochází ve Francii, Německu, Španělsku, Anglii a jinde v zemích EU, Vás asi  nechává naprostou klidnou, neřku-li chladnou. Chápu, jde o naše „spojence“, zatímco Rusko coby náš nepřítel, nás pernamentně „ohrožuje“. Čím nás ohrožuje nevím, snad  zájmem o dostavění elektrárny Dukovany, či dodání vakcíny Sputnik V. Nebo snad víte něco konkrétnějšího, čím nás to putinovské Rusko vážně ohrožuje?

Vážená paní Gregorová? Rétorika, trendy a cíle České strany pirátské jsou za dobu působení na politické scéně dostatečně známé, proto mne Vaše názory a postoje zas až tolik nepřekvapují. Navzdory Vašemu uctyhodnému postavení a funkci v EU dovoluji si Vám v dobré víře připomenout české, léty ověřené rčení: „Dvakrát měř, jednou řež!“ a také, „Lež má krátké nohy, ale dlouhou paměť!“ To je několik mých postřehů k Vašemu stanovisku ve věci A. Navalného.

V dokonalé úctě, již méně v přátelském duchu
Jiří Baťa

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

František Kašpárek: Odvaha

18:02 František Kašpárek: Odvaha

Odvaha bývala ctností. V této souvislosti se nabízí otázka: Nechal by si Vladimír Putin skutečně pos…