Jsou však také lidé-neplatiči, kteří prohřešky, či lépe přestupky páchají (vyrábějí) zcela vědomě, resp. je jim to, jak se říká, „šuma fuk“! V takovém případě člověk na svou roztržitost, nepozornost, liknavost, případně insolventnost může doplatit tím, že jej postihne exekuce. V jiném případě, což je meritum věci tohoto článku, je potřeba se osobou neplatiče zabývat v širším kontextu. Jde totiž o tzv. notorického alkoholika nebo „závisláka“ na drogách a dostáváme se do prekérní situace naší legislativou neřešenou.
Zcela logicky musíme alkoholiky, případně závisláky, rozlišovat mj. z hlediska jejich sociálního postavení. Zatímco jeden notorik má či může mít práci, slušný a pravidelný příjem, druhý je nezaměstnaný, k tomu bezdomovec a zcela bez přijmu. Nějaké finanční prostředky sice dostává ze zákona jako příspěvek na nezaměstnanost, ale ty sotva stačí na jídlo, alkohol a cigarety. Protože však jeho život má cenu mrtvého koně, většinou jej stráví vybíráním popelnic a kontejnerů, následně požíváním levného alkoholu (drahých drog) a to někdy či často v míře nepřiměřené. Následky pak jsou různé, často však takové, kdy musí zakročit policie a tento člověk končí na protialkoholické záchytné stanici. Poněkud lakonicky poznamenám, že zatím co on tady končí, na druhé straně tady začíná anabáze následků, důsledků a problémů jeho opilství nebo zdrogovanosti ve formě vznikajícího dluhu (dluhů), který vzniká jeho neschopností či nemožností zaplatit „nocležné“ v záchytné stanici. Tento rest jde samozřejmě na účet subjektu, tj. záchytné stanice, potažmo min. zdravotnictví a tedy i státu.
Z obecného pohledu je požívání alkoholu v nepřiměřené míře značný sociální a společenský problém, zvláště z hlediska funkce rodiny, výchovy dětí, zaměstnání a tím pádem i faktické dopady na společnost jako takovou. Otázka financí zde může a nemusí hrát roli, to záleží na sociálním postavení nejen alkoholika resp. závisláka, ale také celé rodiny. Relativně dobře situovaný člověk-alkoholik je schopen pobyt na záchytné stanici, pokud se tam dostane, jistě uhradit, avšak v případě člověka nezaměstnaného, bezdomovce nebo insolventního jedince, notabene je-li jím závislák na drogách, je zaplacení poplatku za pobyt v záchytce v tom lepším případě nepředpokládané, spíše jisté, že zaplacený nebude.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz
Jak je to doopravdy?
Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď
Další články z rubriky

17:44 Jiří Weigl: Letní neradostné přemítání
Prázdniny a dovolené jsou obdobím, kdy má člověk příležitost obvykle častěji cestovat po naší zemi a…