Jiří Berounský: Důvěra v policii

11.12.2012 20:05

Dávka ze samopalu na chodníku v klidné čtvrti rozstřílela hlavu bývalého detektiva tamní hospodářské kriminálky. To nejsou slova ze zprávy o mafii v Palermu na Sicílii, ale citát z Respektu, který popsal konec policejního důstojníka, jenž stál v čele skupiny policistů a civilních mlátiček v Brně, po němž se celá ta kauza jmenuje: Toflův gang.

Jiří Berounský: Důvěra v policii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policejní zásah, ilustrační foto

A takhle skončil jeho údajný šéf, Milan Tofl. S rozstřílenou hlavou. Proces, zahájený již v říjnu, má pokračovat opět teď, v prosinci. Kdy skončí, nikdo neví, protože po výslechu všech třinácti obžalovaných má před tribunál předstoupit sto až sto padesát svědků a pak má teprve dojít k vyhlášení rozsudku.  

Psal jsem o tom všem právě již v říjnu, protože pocit občana, že se nemůže spolehnout ani na policii, protože i ta se chová kriminálně, je snad posledním stadiem nedůvěry občana ve stát. Sám někdejší policejní prezident Petr Lessy se o celé brněnské skupině vyjádřil, že jde zjevně o nejfatálnější selhání policie a její inspekce od dob Berdychova gangu. Poznamenejme, že Berdychův gang byla obdobná skupina pražských policistů, již dříve odsouzená za své mnohé přečiny.  

O co vlastně v případě onoho Toflova brněnského gangu šlo? Již více než deset let, ano, slyšíte dobře, již více než deset let zastrašovala skupina moravské movité podnikatele, vydírala je hrozbou kriminalizace, z níž se bylo možno vyplatit, ovšem jen velmi tučným penízem. Vybírala si takové podnikatele, kteří se pohybovali na hraně zákona, takže kriminalizace případu nebyla tak docela nemožná. A kdyby si někdo z vydíraných stěžoval, zasáhli pracovníci brněnské pobočky inspekce ministra vnitra, v gangu se rovněž vyskytující. A v nejhorším zasáhly proti případně se vzpouzejícím obětem spolupracující mlátičky z civilu, najímané na hrubou fyzickou práci, které už prý věděly, jak s vydíranou obětí naložit. Potud obžaloba v procesu, probíhajícím před Krajským soudem v Brně. Nakolik se od skutečnosti lišila, se dozvíme za několik týdnů.  

Jedním z nejrespektovanějších policejních důstojníků a detektivů, vyskytujícím se rovněž ve zmíněné skupině, je i jakýsi Rudolf Setvák, někdejší šéf brněnské pobočky Inspekce ministra vnitra, tedy útvaru, jenž má posuzovat případná selhání samotných mužů či žen zákona. O jeho případu, jenž je zároveň bohužel ukázkou vratkosti a nedůslednosti celé obžaloby, psal právě jeden z posledních čísel časopisu Respekt.  

Náležité vyšetření a odsouzení všech provinilých by si ovšem všichni občané tohoto státu měli jen přát. Jenže na rozdíl od ostatních obviněných nemá policie proti jmenovanému ani žádný odposlech, ani zdokumentování jakéhokoli úplatku či podezřelých finančních toků a jeho jméno je zmíněno jen v jednom ze čtyřiadvaceti bodů stostránkové obžaloby.  

Navíc je zmíněno v nemastné, neslané kauze jakéhosi lékaře, jenž si mu měl před několika lety ještě na detektivově pražském působišti Inspekce ministra vnitra stěžovat na to, že je brněnskými policisty vydírán, že chtějí několik milionů výpalného a on že mu nejen nepomohl, ale tomu brněnskému gangu to navíc prozradil.  

Nevíme, tápeme, tak jako bude asi tápat i soud. Možná je to pravda, i když se opírá – jak píše Respekt – jen o výpověď samotného lékaře, navíc poněkud znedůvěryhodněného předchozím odsouzením k několika letům za okrádání zdravotní pojišťovny. Náš detektiv, na druhé straně, nebyl nikdy trestně stíhaný a měl pověst policisty, který se nebál vyšetřovat zločiny mocných, i třeba vysoce postavených. Podobnému respektu se těší i žalobce, který prý má na kontě řadu úspěšně rozpletených a potrestaných zločinů, především v oblasti závažné hospodářské kriminality.  

Jen maně si vzpomeneme na dávný případ šéfa protimafiánské policejní jednotky Zdeňka Macháčka, obviněného z vydírání jakýmsi odsouzeným korupčníkem. Macháček byl sice soudem nakonec zcela očištěn, jeho obžaloba byla nazvána podezřelou manipulací, ale jeho policejní kariéra zůstala už v troskách, a nikdo se neptal, proč k tomu všemu došlo.  

Jak tomu bude v případě Toflova gangu? Jsou všichni obvinění skutečnými zločinci, nebo mohou být i předmětem nechutného konkurenčního boje a bude jim jen ukončena policejní kariéra? Nevíme. Rozhodne soud, který se snad dopátrá pravdy. Jenže – znát pravdu někdy nestačí.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu 6 Názory a argumenty
Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

12:26 Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

Chtěl bych se dožít toho, až naše silnice budou brázdit jen elektrické vozy. Jak říkají pirátští pos…