Jiří Berounský: My a Evropa

05.02.2012 19:30 | Zprávy

Hovořil jsem o nás a o Evropské unii asi před čtrnácti dny, ale přesto tak činím dnes znovu. Protože z rozhodnutí předsedy vlády, jako ostatně z jakéhokoli vládního rozhodnutí, se stala otázka navýsost politická, i když – podle mého názoru – se jedná spíše o otázku zdravého rozumu. I když tato otázka zdravého rozumu vedla a pravděpodobně ještě povede znovu k vážné koaliční roztržce.

Jiří Berounský: My a Evropa
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Nečas

Nejlépe nás o tom přesvědčily vzájemné urážky předsedy vlády a ministra zahraničí. Jen opakuji: za Nečasovým rozhodnutím nepřipojit se k unijní smlouvě o rozpočtové disciplině stojí ODS a Věci veřejné, kdežto ostře proevropští jsou politici TOP 09, reprezentovaní Karlem Schwarzenbergem a Miroslavem Kalouskem.  

Proč je to podle mého názoru otázka zdravého rozumu? Myslím si totiž, že jak přemýšlivý konzervativec, tak přemýšlivý socialista by měl dojít k závěru, že v dnešním konkurenčním boji se Spojenými státy, Čínou a některými prudce se rozvíjejícími ekonomikami má ještě jakou takous šanci sjednocená a posléze federální Evropa, aby obstála, ale určitě ne desetimilionová Česká republika. I když všichni víme, že se nedá sjednocování Spojených států srovnat se sjednocováním desítek naprosto historicky i mentálně rozdílných národů v Evropě, navíc rozdílných co do velikosti i významu.  

Jenomže když řeknete správnému českému chasníkovi, jestli si máme vládnout sami, nebo si počkat, co k našemu rozhodnutí řekne nějaká sjednocená Evropa, nějací cizáci, tak vám určitě odpoví, že na názor cizáků vůbec není zvědavý a že si o všem máme rozhodovat sami. Odpovídá tomu bohužel i průzkum mínění občanů, uveřejněný v Lidových novinách, kde množství lidí, plédujících pro smlouvu je ani ne poloviční ve srovnání s těmi, kteří žádnou smlouvu nechtějí. Takže Nečas se referenda opravdu bát nemusí, na rozdíl od TOP 09.  

Ve svém odmítnutí smlouvy o rozpočtové disciplině nejsme sice úplně sami, ale takřka sami, protože Velká Britanie rozhodně není naším spojencem. S námi má společného jen to, že – věrna svému odvěkému antievropskému isolacionizmu – rovněž smlouvu nepodepsala, protože stále ještě sní svůj sen o britském imperiu, které si stačí samo, přestože už neexistuje. Přispívá k tomu psychologicky i to, že Londýn a celá Britanie je za Kanálem.  

Formálně prý premiér neměl mandát k souhlasu, dokud nebude rozhodnuto, jak bude smlouva ratifikována. Jenže to prý nebyl ten vlastní důvod. Zde jsou jeho slova: hlavní důvod, proč jsem řekl ne, je ale věcný. Nejsem přesvědčen, že by nám něco přinášela. Za nikoho se neschovávám. Ani za referendum, ani za pana prezidenta. V rámci vládního mandátu jsem řekl jasné ne, konec citátu.  

To je sice charakterní, že se premiér za nikoho a nic neschovává, ale zároveň je smutné, že má lví podíl, spolu s prezidentem, na postupném vzdalování se od Evropské unie, k němuž svým vystoupením na posledním summitu opět přispěl. To je – podle mého názoru – proti zájmům státu, který zastupuje. Ve vnitropolitických otázkách jistě patří mezi jeho zásluhy a mezi zásluhy vlády, kterou vede, protlačování dosud neuskutečněných reforem, bez nichž tento stát jistě nemůže dobře prosperovat.  

V případě Evropské unie se však zřejmě – jako prezident – také domnívá, že se jedná o jakousi socialistickou konstrukci, která odporuje národním zájmům. A protože v očích občanů je prezident stále něco jako král a předseda vlády přece musí všemu rozumět, klesá v průzkumech stále obliba Evropské unie, i když v době vstupu činila něco přes sedmdesát procent.  

Bylo proto zcela zákonité - i když výrazy obou představitelů byly málo diplomatické – že došlo ke konfliktu mezi předsedou vlády a jeho ministrem zahraničí. Ten prohlásil, že premiér poškozuje zájmy Česka a to – cituji podle Lidových novin – jen kvůli vnitropolitickým důvodům, což je nejhorší. Premiér se nechal samozřejmě také slyšet a prohlásil, cituji: Kdyby se nejednalo o muže zralého věku, označil bych jeho slova za projev mladické nerozvážnosti. Speciálně ministr zahraničí by měl své výroky velmi zvažovat, měl by o nich přemýšlet. To nejsou výroky z vesnické tancovačky někde v Čimelicích, konec citátu.  

Nečasovo odmítnutí smlouvy může mít pro nás dva nepříjemné důsledky: novou koaliční krizi a další vzdálení od Evropské unie. Jenže já si myslím – vím, že se opakuji – já si myslím, že kdyby měli všichni kritikové Evropské unie pravdu, naší jedinou šancí je v ní být. I proto, že jen tak budeme moci ukázat na všechny chyby, které v té nesmírně komplikované konstrukci jsou.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Brandtner: První sněm slovenských svobodných médií

15:31 Petr Brandtner: První sněm slovenských svobodných médií

Minulý týden se sešlo několik desítek zástupců nejdůležitějších slovenských médií, která se označují…