Za druhé: Je třeba nezaměňovat plánovaný a skutečný schodek. Za ministra financí Kalouska sice docházelo postupem let ke snižování schodků státního rozpočtu, až ke stu miliard, což je záslužné, ale v zájmu pravdy je nutno poznamenat, že výrazným, příznivým rozdílem mezi oním stomiliardovým schodkem plánovaným a skutečným, jednaosmdesátimiliardovým, by se mohl zrovna tak chlubit i ministr financí vlády v demisi Jan Fischer. I když je otázka, zda je čím se chlubit.
Největší úspory v roce dva tisíce třináct bylo totiž dosaženo snížením dotace pro Státní fond dopravní infrastruktury – to znamená, že se postavilo méně komunikací. Přiznejme si, že při menších problematických úsporách mohl být skutečný schodek třeba i vyšší než plánovaný, zejména nedaří-li se nám účinně vybírat daně, z nichž pouze výběr daně z přidané hodnoty, na rozdíl od všech ostatních, byl úspěšný.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz