Opatřování energií, stále se zvyšující nároky na jejich množství, ale i politické pozadí dodávek energie do jednotlivých států v Evropě je přitom záležitostí velmi komplikovanou, a proto bychom měli i jí věnovat naši pozornost. Je to ekonomie i politika dohromady.
Posledním hitem v opatřování energií je zemní plyn, získávaný z břidlic, jenž se už delší čas těží ve Spojených státech a jenž se stal hitem teď v Evropě. Možné množství plynu, které by bylo možno z oněch břidlic získat, by pravděpodobně omezilo závislost velké části Evropy na ruském plynu. To je ono politické pozadí celé záležitosti, neboť podstatná část Evropy je dnes závislá na ruském plynu. Ten navíc v současné době a v blízké budoucnosti, ve svých hlavních produktovodech, totiž v Nordstreamu po dně Baltického moře a již budovaného Southstreamu po dně Černého moře, obchází Střední Evropu, jež se tak dostává do dvojí závislosti na této vzácné energetické surovině: na Rusku, jež plyn produkuje, a na státech, jimiž prochází a jež jej spotřebovávají. Případná budoucnost plynovodu Nabucco, jímž by měl proudit plyn turkmenský nebo zakavkazský, je totiž, zejména vzhledem ke komplikovanému financování mnohými státy, ve hvězdách a nikdo neví, bude-li vůbec realizován a bude-li tak snížena závislost na Rusku.
Těžení plynu z břidlic není technologicky vůbec jednoduchou záležitostí. Jednak jsou ony plynonosné břidlice v Evropě uloženy v hloubkách tří nebo čtyř kilometrů, jednak se při těžbě používá směsi vody, písku a blíže nespecifikovaných chemikálií, což vyvolává v České republice nepříjemné reminiscence na těžbu uranu u Ralska, kde se používala kyselina sírová. I z důvodu použití chemikálií došlo v některých státech, jako třeba ve Francii, nebo v Bulharsku k zákazu těžby plynu, přestože Francie figuruje – podle Lidových novin – na druhém místě v zásobách plynu v břidlicích v Evropě. Nejvíce takto uloženého plynu má být – podle stejného zdroje – v Polsku, na Ukrajině a ve Skandinavii. Polsko, jež má v Evropě údajně primát v těžitelném množství, má o plyn z břidlic velký zájem, protože by se mohlo do budoucna obejít bez dovozu plynu z Ruska. První průzkumné vrty byly v Polsku odstartovány již v roce dva tisíce jedenáct a premiér Tusk prý počítá se zahájením těžby v roce dva tisíce třináct.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz