Jiří Berounský: Vládci této země

11.07.2012 16:53 | Zprávy
autor: rozhlas.cz

Myslím, že na nikom jiném bychom nemohli ukázat tak dobře nedostatky, které jsou zřejmě vlastní demokratickému systému, jako na vládě Petra Nečase. Je to vláda pravicová, ale je to vláda, již vidíme vládnout; o případné vládě Bohuslava Sobotky jako o vládě levicové je jistě hovořit obtížnější, protože to by se jednalo o samé spekulace.

Jiří Berounský: Vládci této země
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Poslanecká sněmovna ČR

Petr Nečas má prostě tu smůlu, že můžeme kritizovat vládu, kterou máme před očima. Navíc je to vláda, která – bohužel – v žádném oboru ničím nevyniká. A už vůbec ne v ekonomice a ve volbě úspor. Bohužel. 

Nuže: proč učinil premiér Petra Bendla ministrem zemědělství, Martina Kubu ministrem průmyslu a obchodu a Pavla Blažka ministrem spravedlnosti? Jsou to tak vynikající odborníci nebo tak vynikající manažeři? Nebo jsou to významní straníci středočeského, jihočeského a jihomoravského kraje? A premiér si ty kraje potřeboval zavázat, a zvýšit tak svou celostranickou moc? Já jsem přesvědčen, že se jedná o ten druhý případ. Ale: a to je to nejhorší – je to zcela legitimní, zdůrazňuji – je to zcela legitimní, protože premiér je předsedou nejsilnější strany vládnoucí koalice, ta ovládá ostatní strany koalice a koalice ovládá parlament, protože v něm má většinu.

Odhlédněme nyní od českého případu. Ve vícečlenné koalici, jejíž strany získaly ve volbách jednapadesát procent – reálná pro vládnutí je koalice maximálně čtyřčlenná – může mít nejsilnější strana pouze nějakých patnáct, dvacet procent a s touto, ani ne pětinovou – ne většinou, ale menšinou, může ovládat celý stát, vnucovat mu své zákony, svou ideologii a způsob vládnutí. Už F. X. Šalda, bystrý pozorovatel nejen literatury, ale i politiky, nebyl s touto situací spokojen a ve svém Zápisníku napsal, že demokracie je založena na zásadě majority, ale i v demokracii vládne de facto minorita, jenže zastřeně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Ustyanovič: Souhlasím s prezidentem Petrem Pavlem

19:19 Vladimír Ustyanovič: Souhlasím s prezidentem Petrem Pavlem

Dovolím si zabrousit do historie, kdy armádní generál v. v. Petr Pavel v roce 2019 prezentoval své n…