Jiří Hanzlíček: Senát je nám k ničemu

07.11.2011 21:26 | Zprávy

V ústavě má u nás senát nezastupitelné místo s tím, že má za úkol především upravovat a doplňovat některá rozhodnutí parlamentu. Oproti skutečnosti je to však pouhá, snad i dobře míněná teorie.

Jiří Hanzlíček: Senát je nám  k ničemu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senát

Televize pravidelně v noci  vysílala přenosy  ze schůzí senátu. Snad proto, aby nebylo  na zasedání moc vidět. .Již nejsou překvapením prázdné lavice  se  skoro 50 procentní účast senátorů, řešících jinde závažnější úkoly.  Jako do očí bijící  příklad legislativní nepotřebnosti senátu lze uvést  projednávání úzce diskutovaných, tak zvaně reformních vládních návrhů penzijní, důchodové a zdravotní reformy. V dlouhé rozpravě byla předložena řada doporučení pro zlepšení  zákonů. V předloženém znění nebyly proto  zákony senátem schváleny.

Postoupeny byly  proto zpět na zasedání poslanecké sněmovny.  Politicky rozhodující koalice podle očekávání  přežila marnou, několik dní trvající  snahu opozice zabránit schválení kontroverzních zákonů. Nakonec všechny námitky  i uvážená doporučení senátu byly  na zasedání  smeteny ze stolu. Poslanci se nebudou  za ty pobírající peníze rozhodně zamýšlet  nad  dlouhodobými důsledky svých rozhodnutí   a tím si zbytečně přidělávat  politické nepříjemnosti. Stávající legislativa jim to zcela umožňuje. Zákony budou proto  bez souhlasu senátu zcela určitě schváleny 115 hlasy koalice. Nevadí  jim při tom,   podle provedených průzkumů, výrazně   nesouhlasný  názor  široké veřejnosti s předkládanými reformami. Nevadí ani to, že budou mít pravděpodobně jepičí platnost. V novém volebním období bude většinu z  vynucených částí reforem nutno přepsat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

15:49 Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

V neděli v Rumunsku probíhal už druhý pokus o volbu prezidenta republiky, protože zmatení voliči v p…