Tento týden se podíváme na několik výroků, které by sice mohly vyznít do ztracena, ale to by byla rozhodně škoda, připomeneme si některé „mýty“ a zabrousíme do několika naposledy šířených polopravd.
Na třídenní návštěvu Svaté země vyrazil český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Navštívil obě její části, tedy Izrael i palestinská území. Podíval se do uprchlického tábora, památníku holocaustu Yad Vašem i betlémské nemocnice Holy Family Hospitál. Vyjádřil se i k problému dvoustátního řešení. „Cíl je mírový proces a dvoustátní řešení. Jsme přesvědčeni, že se toho dobereme, pouze pokud se toho budou účastnit obě strany, a pokud to nebude pouze jednostranné vyhlášení,“ zopakoval český postoj Zaorálek. Bohužel k tomu nedodal více. Přesně tato slova i rétoriku užívá pro svá prohlášení izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Mnohdy chvíli po té, co schválí další výstavbu na okupovaných územích.
Mnohé vypovídá také to, že se Zaorálek ve svém názoru shoduje s izraelským ministrem zahraničí Avigdorem Liebermanem. Ten je velkým příznivcem osadnické politiky a poslední měsíce se na stránkách novin objevoval především kvůli své nevybrané kritice kohokoliv, a to včetně amerických představitelů, kdo si dovolil kritizovat izraelskou politiku vůči Palestincům.
„Oceňujeme váš odpovědný a vyvážený postoj v našich sporech s Palestinci. Snažíme se všem evropským zemím vysvětlit, že všechny jednostranné kroky k ničemu nepovedou a fakticky jen znemožní průlom v našich vzájemných jednáních s Palestinci,“ řekl šéf izraelské diplomacie Avigdor Lieberman. Česká republika patří již jen k několika málo zemím, které skoro nekriticky podporují jakékoliv izraelské kroky a ať již vnitřní nebo zahraniční politiky.
Nynější vedení státu Izrael, včele s Netanjahuem a Liebermanem, o dvoustátním řešení sice stále mluví, žádné kroky a jeho naplnění ale vidět nejsou. Naopak. Výstavba osad na okupovaných územích stále pokračuje a rejdy izraelské armády mezi Palestinci se dějí se stejnou intenzitou. Přestože nynější šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová připouští vznik Palestiny s Jeruzalémem jako hlavním městem, Izrael zakazuje vstup muslimům na Chrámovou horu, což vede k eskalaci násilí mezi Palestinci a Izraelci. Stále tak izraelští bezpečnostní experti nevysvětlili, jak uzavření muslimského svatého místa věřícím (a jeho otevření židovským extrémistům) zabrání teroristickým činům ve zbytku města a zamezí tak eskalaci násilí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.