Jiří Košťák: Žilková má pravdu, budou za blbce

29.01.2013 13:07

Jak se zdá, v české kotlině se rodí podivná tradice - ohýbat si demokracii podle sebe. A když se komusi nelíbí výsledek demokratických voleb, organizuje petice a protestní akce.

Jiří Košťák: Žilková má pravdu, budou za blbce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ve volebním štábu Miloše Zemana. Miloš Zeman se stal novým prezidentem České republiky
reklama

A tak studenti z Třeboně  nemohou přenést přes srdce,  že v krajských volbách uspěli komunisté. A proto  protestovali a demonstrují proti radní za KSČM .
Každý má na svůj názor a protesty nárok, ale výsledek voleb mohou změnit zase jen volby.

U jihočeských studentských rebelů se nyní asi inspirovali někteří umělci, kteří organizují Iniciativu odmítající Miloše Zemana za prezidenta. Údajně ji podepsali zpěváci Roman Holý a Jaroslav Hutka, herci Oldřich Navrátil či Jan Kašpar. Uváděna byla i Veronika Žilková, ale ta to však veřejně důrazně a rezolutně odmítla.

„Žádnou petici jsem nečetla ani nepodepsala, pokud budeme tak vystupovat, budeme za blbce,“ měla říct Žilková. Když před druhým kolem prezidentských voleb uvedla něco v tom smyslu,  že volí Karla Schewarzenberga, protože, je to „vlastenec“, zapochyboval jsem o její  vzdělání a gramotnosti. Stačí vzpomenout  třeba báseň K. H. Borovského Píseň  Čechů z roku 1850  - „...zle matičko zle, švarcenberci zde.  Jeden je jenerál,  druhý  je kardinál.  Jeden drží karabáč, druhý odříkává Otčenáš, zle matičko zle,švarcenberci zde. .. „ Kdyby rod Sc,hwarzenbergů byl  vskutku vlastenecky naladěn,  Havlíček by asi tuto báseň nepsal.  Teď však se Žilkovou souhlasím - má pravdu, protestující umělci  budou jen za blbce.  Mohou nesouhlasit, že prezidentem je Miloš Zeman. Ale to je všechno, nic si  nevyvzdorují.  A veřejnost bude asi pochybovat o jejich češství a vlastectví, a možná si pomyslí něco o „povaze ponížených a zbabělých lokajů „ (to řekl v jiné souvislosti  režisér jiří Menzel).

Totiž, kdyby se prezidentem stal Karel Schwarzenberg, po 95  letech by na pomyslný český trůn usedl cizák ! A ke všemu z rodu blízkého Habsburkům před nimiž neustále varoval T.G. Masaryk a bojoval o to, aby Čechům už nikdy nevládl a neporoučel cizinec a hlavně nikdo z Habsburků!  Karel Schwarzenberg si ublížil sám, když  v televizní debatě de facto  kostrbatě   vyslovil myšlenku, která se dá úspěšně vykládat,  že sudetští Němci mu jsou milejší, než český národ a že snad, nedej bože, mu by snad byli sympatičtí i  henleinovci, ordneři i wervolfové ! Byli i slušní sudetští Němci, ,ale ti byli v menšině.

Miloš Zeman není samozřejmě  ideální, ale je vzdělaný,  zkušený a hlavně dává záruku, že bude skutečně českým prezidentem, a bude důsledně hájit české zájmy  - a řečeno s aAloisem Jiráskem - asi  Proti všem....

Takže,  někteří zřejmě zhrzení a neukojení umělci mají právo nesouhlasit, že prezidentem je Miloš Zeman. Ale to je vše, co  mohou.  A jejich protesty a Iniciativa jsou spíše  teatrální až dětintsky trapné . Veronika Žilková  má  pravdu - budou jen za blbce...

Jiří KOŠŤÁK

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: "Geniální" a bleskurychlé rozhodnutí vlády?!

14:38 Bohdan Babinec: "Geniální" a bleskurychlé rozhodnutí vlády?!

6. dubna 2021 na ČT 24 v pořadu "Události, komentáře" nám bylo s pompou sděleno, že vědci z akademie…