Jiří Leschtina: Jak se zlosyn Kalousek převtělil ve státníka

12.03.2014 11:28 | Zprávy

V minulých dnech zazněla na naší politické scéně věta, kterou normálně neslýcháme: „Jako opoziční politik tady mohu hrdě říct, že stojím za svou vládou.“ Tím, kdo ji pronesl, byl místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který takto podpořil postoj naší vlády k událostem na Ukrajině.

Jiří Leschtina: Jak se zlosyn Kalousek převtělil ve státníka
Foto: Hans Štembera
Popisek: 1. místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek

Bylo to trochu patetické, ale každopádně jasné, neuhýbající prohlášení. Přesně takové, které nás posouvá k západní civilizaci, jež se po ruské okupaci v Krymu znovu ocitla v ohrožení.   

Situace je skutečně vážná, a kdo jiný by si to měl více uvědomovat, než politici České republiky, která má ty nejhorší zkušenosti s „říší zla“, jež opět ožívá na Východě. A skutečně můžeme s úlevou říct, že Sobotkův kabinet se zatím drží dobře.  

Bleskové uznání nové kyjevské vlády, označení vpádu ruských vojsk na Krym za akt agrese, ale i varování, že vláda neuzná referendum jako legitimní akt připojení Krymu k Rusku, to jsou přesně slova, jež měla být řečena. A podpořit by je měli všichni demokratičtí politici, ať už jsou u moci nebo v opozici.   

Ke Kalouskově větě by se měl připojit šéf Občanské demokratické strany Petr Fiala. On i další představitelé ODS sice vystupují proti okupaci, ale jinak se chovají, jako kdyby kroky české vlády neexistovaly. Přitom demonstrace jednoty a síly na evropské úrovni je to jediné, co může odvrátit katastrofu. A každá země včetně nás, s tím musí začít u sebe.  

Co je ale nejvíc zarážející, že k Ukrajině mlčí šéf druhé největší koaliční strany Andrej Babiš. Což samozřejmě vzbuzuje nejrůznější spekulace, pokud k ruské politice hrubé síly mlčí politik, mnohými považovaný za nejmocnějšího v zemi.   

Andrej Babiš pouze varoval, že ekonomické sankce by situaci na Ukrajině nevyřešily a měly by pro Evropu katastrofální následky. Nás ale zajímá, kdy Babiš coby koaliční politik jasně řekne: Sobotkova podpora nové ukrajinské vlády, jeho odmítnutí vpádu ruských vojsk na Krym, coby porušení mezinárodního práva, jsou i mými postoji.   

Samozřejmě nelze v demokratické společnosti požadovat, aby všichni členové uvnitř stran zastávali stejné stanovisko. Však se už v poslaneckém klubu ČSSD ozvaly hlasy, že by vláda měla zaujímat vyváženější postoje.  

Jak by se ale chtěli kritici vyváženě vyjádřit k vraždění bezbranných občanů Janukovyčovými odstřelovači z kyjevských střech? To nás ale nemusí až tak zneklidňovat, pokud vůdcům demokratických stran bude jasné, že jde do tuhého a musí plout na jedné lodi vstříc nejtěžší globální krizi od dob studené války.  

Miroslav Kalousek, který se za svou dlouhou kariéru dopustil řady neodpáratelných chyb, to pochopil velmi rychle a chová se jako státník. Teď jde o to, zda ho budou následovat i jeho konkurenti, kteří jej s vervou označují za největšího zlosyna české politiky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Ekoteroristi a ekopošuci

11:34 Zbyněk Fiala: Ekoteroristi a ekopošuci

Andrej Babiš byl poražen. Nevyhrál Zelenou perlu, větší grády měl Petr Macinka.