Jiří Leschtina: Prostor pro justiční mafie zůstal zachován

25.09.2014 19:30

Po sedmi letech soudních peripetií končí případ justiční mafie. Jeho vyústěním tak natrvalo zůstane výrok Nejvyššího soudu, že někdejší nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová mohla svou nástupkyni ve funkci Renatu Veseckou a další funkcionáře nazvat justiční mafií. Na tom nic nemění fakt, že v rámci smíru, který uzavřeli strany sporu, nevezme paní Benešová zpět svou dřívější omluvu nařízenou vrchním soudem.

Jiří Leschtina: Prostor pro justiční mafie zůstal zachován
Foto: ČSSD
Popisek: Ministryně spravedlnosti Marie Benešová

Na mafiány pasovala Benešová Renatu Veseckou, někdejšího ministra spravedlnosti Pavla Němce, nebo tehdejšího místopředsedu Nejvyššího soudu Pavla Kučeru poté, co se provalily jejich zásahy do korupční kauzy Jiřího Čunka. Reakce nařčených, kteří hnali Benešovou před soud, však byla činem zoufalců. Jen umožnili veřejné propírání svých zákulisních intrik. Soud nám otevřel pohled na mocenský kartel, jenž dokázal bránit efektivnímu vyšetřování vysoké politické korupce.

Vesecká a spol. tak mají nechtěnou zásluhu na rozmachu protikorupčních nálad, na výměnách ve vedení státního zastupitelství i policie, k nimž musela pod tlakem veřejnosti přistoupit vláda Petra Nečase. Někteří politici i publicisté nazvali toto období, vrcholící pádem kabinetu a policejním zásahem na Úřadu vlády velkou protikorupční revolucí, která zničila nebo těžce pošramotila tradiční strany a přivedla k moci Andreje Babiše. To je ale jen zaměňování příčin a následků.

Klasické strany nezničili Pavel Zeman s Lenkou Bradáčovou tím, že uvolnili ruce žalobcům pro stíhání politických zločinů. Ale strany samotné, když dopustily, aby do nich pronikl organizovaný zločin, který rozkládá každou demokracii. Triumfem organizovaného zločinu pak byla Klausova amnestie, která osvobodila desítky lidí stíhaných za hospodářské podvody a korupci. Víra ve spravedlnost a právní stát tak byla nahlodána v samotných kořenech.

Co může vrátit justici důvěru? Především dotažení případů, které vyšetřovatelé otevřeli po odchodu Vesecké, Rampuly a dalších zametačů. Včetně kauz, do nichž jsou namočení známí „podnikatelé v politice“ jež expremiér Topolánek nazval pěkně po italsku kmotři. Pak ale není zrovna povzbudivé, že při uzavření kauzy justiční mafie je počet ukončených procesů s esy politické korupce zhruba stejný, jako při jejím propuknutí.

A co brání tomu, aby někdy v budoucnu mohla zorganizovaná skupinka vrcholných politiků, soudců a žalobců vyvinout úspěšný tlak na státní zástupce? Zeman s Bradáčovou sepsali zákon, který vyráží politikům z rukou zásadní zbraň – přímý vliv na jmenování a odvolávání Nejvyššího státního zástupce a dalších vedoucích funkcionářů. S ním však začala provádět podivné kejkle Babišova ministryně spravedlnosti.

Takže průběžná bilance? Justiční mafie označená Marií Benešovou byla úspěšně rozehnána. Prostor pro nějakou příští zůstává zachován. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Dvacáté výročí našeho vstupu do EU a historické paralely

15:22 Jiří Weigl: Dvacáté výročí našeho vstupu do EU a historické paralely

Na 1. května 2024 připadá 20. výročí našeho vstupu do Evropské unie. Náš veřejný a mediální prostor …