Jiří Leschtina: Trudná odysea registru smluv nekončí

20.08.2014 22:05 | Zprávy

Zákon o povinném zveřejňování smluv měl na své dlouhé odyseji dospět na pomyslnou Ithaku. Tedy k závěrečnému hlasování na zářijové schůzi Poslanecké sněmovny.

Jiří Leschtina: Trudná odysea registru smluv nekončí
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto

Když v tom se zcela nečekaně vynořuje nebezpečná kouzelnice Kirké v podobě náměstkyně ministra vnitra a bývalé šéfky Transparency International Adriany Krnáčové, která přichází s návrhy, jež mohou zákon proměnit v nepoužitelný paskvil.

Princip této normy, sepsané poslancem TOP 09 Janem Farským, pod níž jsou podepsáni i místopředsedové vlády Andrej Babiš a Pavel Bělobrádek, je jednoduchý. Žádná smlouva uzavřená státem, krajem, obcemi či státními nebo obecními firmami neplatí, dokud není zveřejněna v centrálním registru všech smluv. Tenhle snadno kontrolovatelný systém by ale ministerský návrh proměnil v nepřehledné torzo, které lze snadno obejít. 

Návrh Farského přesně vypočítává údaje, které musí být ve zveřejněné smlouvě uvedeny. Mimo jiné to jsou předmět smlouvy, cena nebo datum uzavření. A v dalším odstavci se říká, že pokud nejsou tato „metadata“ zveřejněna, tak smlouva není platná. V návrhu Krnáčové ale tohle ustanovení chybí. Takže by bylo možné zveřejnit třeba i úplně začerněné smlouvy, z nichž by se nedalo pranic vyčíst. 

Na první pohled je zvláštní, že s plánem, jak zatemnit zveřejňování smluv, přichází bývalá šéfka české pobočky Transparency International, pro kterou je průhlednost zakázek doslova Svatým grálem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Klára Kocmanová byl položen dotaz

Kocmanová (Piráti): Peníze z trestné činnosti mají pomáhat obětem, ne mizet ve státní kase

Kam přesně ty peníze mizí? A uznáváte tedy, že stát je špatný hospodář? Protože mě to tak často přijde. Platíme daně a ne malé, a přesto tu pak nejsou peníze na pomoc potřebným nebo třeba na platy ve státní správě, na stavbu kvalitních silnic atd. atd.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Studené jaro nabité událostmi

15:44 Jiří Weigl: Studené jaro nabité událostmi

Po několika málo dnech letního počasí kolem prvního máje zavanul do Evropy chlad. Ledoví muži prokáz…