Jiří Leschtina: Trudná odysea registru smluv nekončí

20.08.2014 22:05

Zákon o povinném zveřejňování smluv měl na své dlouhé odyseji dospět na pomyslnou Ithaku. Tedy k závěrečnému hlasování na zářijové schůzi Poslanecké sněmovny.

Jiří Leschtina: Trudná odysea registru smluv nekončí
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto

Když v tom se zcela nečekaně vynořuje nebezpečná kouzelnice Kirké v podobě náměstkyně ministra vnitra a bývalé šéfky Transparency International Adriany Krnáčové, která přichází s návrhy, jež mohou zákon proměnit v nepoužitelný paskvil.

Princip této normy, sepsané poslancem TOP 09 Janem Farským, pod níž jsou podepsáni i místopředsedové vlády Andrej Babiš a Pavel Bělobrádek, je jednoduchý. Žádná smlouva uzavřená státem, krajem, obcemi či státními nebo obecními firmami neplatí, dokud není zveřejněna v centrálním registru všech smluv. Tenhle snadno kontrolovatelný systém by ale ministerský návrh proměnil v nepřehledné torzo, které lze snadno obejít. 

Návrh Farského přesně vypočítává údaje, které musí být ve zveřejněné smlouvě uvedeny. Mimo jiné to jsou předmět smlouvy, cena nebo datum uzavření. A v dalším odstavci se říká, že pokud nejsou tato „metadata“ zveřejněna, tak smlouva není platná. V návrhu Krnáčové ale tohle ustanovení chybí. Takže by bylo možné zveřejnit třeba i úplně začerněné smlouvy, z nichž by se nedalo pranic vyčíst. 

Na první pohled je zvláštní, že s plánem, jak zatemnit zveřejňování smluv, přichází bývalá šéfka české pobočky Transparency International, pro kterou je průhlednost zakázek doslova Svatým grálem.

Údiv ale ustoupí, když si připomeneme, že Krnáčová je v čele kandidátky pražského organizace ANO, kterou vede Radmila Kleslová, jež má velmi blízko k Tomáši Hrdličkovi. A pražská politická galerka asi pohlíží na zákon o registru smluv mnohem vlažněji než někdejší kolegové Krnáčové v Transparency. 

Účel torpédování zákona v době, kdy kompromisy byly dohodnuty a blíží se hlasování, je ale docela průhledný. Zkomplikovat jednání, vrátit diskusi na začátek a odložit hlasování na dobu po komunálních volbách.

Další volby totiž proběhnou až za dva roky, a tak bude dost času normu, která na Slovensku přináší miliardové úspory, definitivně sprovodit ze světa. Aniž by hrozil bezprostřední postih voličů.

Pavel Franc, jeden ze zakladatelů Rekonstrukce státu na svém facebookovém profilu uvádí, že mluvil s Andrejem Babišem, který mu řekl, že se distancuje od návrhu ministerstva vnitra. Což ale mohou být jen klasické chlácholivé manévry. 

Připusťme ale, že Krnáčové návrh vznikl navzdory Babišovým představám. Pak není pro šéfa ANO nic jednoduššího, než zařídit, aby zmizel tak rychle, jak se objevil. A na zářijovém zasedání může koalice schválit zákon s již dohodnutými kompromisy. 

Pokud k tomu nedojde, pak bude zase o něco jasnější, že Babišovy řeči o boji s rozkrádáním státu byly jen vábným zpěvem záludných Sirén, jimž těžko odolával i udatný rek Odysseus.  

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

O Vrběticích máte jasno

Paní Pekarová Adamová, případ byl odložen, tj. že se nepodařilo získat důkazy o spáchání tr. činu. A pokud je to jinak, proč příslušné orgány nezahájily tr. stíhání, trestní stíhání v nepřítpmnosti, nebo žádaly vydání atd.O vině rozhoduje soud, nikoliv policie nebo BIS. mŮŽETE MI PROSÍM ODPOVĚDĚT.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lukáš Kovanda: Za nečekaně vysokou dubnovou inflaci může hlavně „habaďůra“ obchodních řetězců

18:00 Lukáš Kovanda: Za nečekaně vysokou dubnovou inflaci může hlavně „habaďůra“ obchodních řetězců

Komentář k důvodům vyšší než předpokládané dubnové inflace. Autor vychází z aktuálních dat ČSÚ a Blo…