Jiří Paroubek: 100. výročí KS Číny

02.07.2021 15:28 | Komentář

Vzpomínám si, jak jsem v roce 2008 navštívil sjezd SPD v Hamburku. Jeden ze zahajovacích projevů na sjezdu měl můj přítel, bývalý kancléř, Gerhard Schröder. Po zahájení a několika klíčových projevech v úvodu byla přestávka. A když mě G. Schröder uviděl, zaklusal ke mně a asi hodinu jsme spolu seděli v restauraci a povídali si. Najednou, kde se vzali, tu se vzali, objevili se delegáti ÚV KS Číny. Gerhard vyskočil a šel k nim a živě se s nimi bavil.

Jiří Paroubek: 100. výročí KS Číny
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Byl jsem překvapen, protože u nás, ani v té době, by nebylo možné delegaci KS Číny pozvat na sjezd české sociální demokracie, jako to učinila německá SPD. Dnes si takový postup vedení ČSSD vůbec neumím představit, co by se pak dělo v médiích. Jaké by nastalo obludárium. Němečtí sociální demokraté brali celou záležitost zcela věcně. Prostě, Čína je spolu s USA jedním z největších obchodních partnerů Německa, zejména pak pro německý průmysl. Takže pro zaměstnance (tedy tradiční klientelu SPD) má export do Číny klíčový význam. Konec konců tak Čínu bere i konkurenční a v současné době koaliční CDU/CSU.

U nás se věci v posledních několika málo letech vyostřily. Ve vztahu k Číně je brán velký ohled, především na ideologii a nikoliv na národní zájem. Tak mě ani nepřekvapuje dnešní publicita mainstreamových v českých médiích na téma 100. výročí založení KS Číny.

Článek pro mě neznámého člověka v MFD se zabývá osobou někdejšího vůdce Číny Mao Ce-tunga. Ale Mao Ce-tung už od roku 1976 nežije. A Čína se od té doby změnila, jako žádná jiná země světa. V jiných novinách, zase poněkud nenávistný článek kohosi ze Sinopsis. Tradiční obraty, směřované k Tibetu a k Sin-ťiangu, na které Číňané mohou reagovat replikou: „Vy zase bijete černochy“.

Ani HN nezůstaly pozadu. Ještě tak nejobjektivnější byl ranní komentář na ČT24, sice kritický, ale vcelku pozitivní.

KS Číny převzala v roce 1949 po vládě Čankajškova Kuomintangu, který porazila v občanské válce, velmi zaostalou zemi. Zemi s nízkou životní úrovní (vlastně tehdy jednou z nejnižších na světě) a zničenou válkou s Japonci a občanskou válkou. Ve válce s Japonci, která začala již v roce 1937, díky brutálnímu postupu japonských vojsk, měli Číňané 20 milionů obětí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Televize bez hlavy

15:57 Zbyněk Fiala: Televize bez hlavy

Rychlý pád generálního ředitele České televize otevírá možnost najít někoho, kdo by lépe rozlišil př…