Včera měla Sněmovna lordů schválit zákon, který již v tomto týdnu prošel poslaneckou sněmovnou, zavazující vládu, aby ukončila členství Velké Británie v EU s dohodou. Očekávalo se, že Horní sněmovna zákon schválí tak, aby v pondělí mohl přejít opět do dolní sněmovny a mohl v ní být schválen s definitivní platností.
Boris Johnson byl jako premiér dokonce několikrát poražen v hlasování, a to za pomoci jednadvaceti konzervativních poslanců, kteří se připojili v tomto hlasování k opozici. Johnson zvolil „sobotkovskou taktiku“. Své odpůrce, respektive odpůrce brexitu bez dohody, okamžitě vyexpedoval ze strany. To mu sice krátkodobě pomůže, aby mohl předvádět hru na jednotu strany, ale pokud dojde k předčasným volbám, řada voličů konzervativní strany to zrovna nemusí vnímat dobře.
Mezi vyloučenými poslanci je totiž řada významných osobností. Například nedávný ministr financí Hammond. Je mezi nimi dokonce Churchillův vnuk, který je konzervativním poslancem už téměř čtyři desetiletí. Za tu dobu hlasoval proti názoru vlastní strany v parlamentu pouze třikrát. Nicméně B. Johnson se rozhodl a tento tvrdý zákrok vůči vlastním poslancům udělal, protože počítá s tím, že dříve nebo později (avšak v řádu týdnů) musí tato sněmovna skončit, aby mohly následovat předčasné volby. Ostatně má to logiku, Johnson ani nikdo jiný nemá již nad sněmovnou kontrolu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Paroubek , Vaše věc , Velká Británie , Brexit
autor: PV
Veřejná doprava
Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?
Další články z rubriky

15:26 Petr Hampl: Vize plukovníka Foltýna
Denní glosy Petra Hampla.