Jiří Paroubek: Co se opravdu děje na ukrajinském bojišti?

15.02.2023 13:31 | Glosa

Premiér Fiala se nechal v tomto týdnu slyšet při debatě se studenty Vysoké školy báňské v Ostravě, že vláda chystá legislativní nástroj, na základě kterého bude moci vypínat „dezinformační" weby. Jinak řečeno, budeme tady mít cenzuru. Protože kdo posoudí, co je pravda a co lež? Co je informace a co je propaganda cizího státu? Zjištění, co je pravdivé, je možné jen na základě porovnání určitého tvrzení se skutečností, která následně nastala. Vzpomeňme si, jak nás před rokem zásobovala česká mainstreamová média – a zejména v tom vynikala veřejnoprávní média – tím, jak po zavedení postupně gradujících sankcí vůči Rusku, dojde v krátké době ke zhroucení ruské ekonomiky. Slyšeli jsme, že dojde k rozpadu ruského státního rozpočtu, zničení ruské měny a zhroucení ruského vnitřního trhu. A pak samozřejmě, ruský lid vezme vidle na Putina a vyžene jej z kremelských paláců. Nic z toho se ani po roce konfliktu a deseti rundách sankcí Západu nestalo.

Jiří Paroubek: Co se opravdu děje na ukrajinském bojišti?
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Ještě letos v lednu jsme četli v českých mainstremových médiích tvrzení, že Rusku dochází munice. Ani to se neukazuje jako pravdivé, neboť jak se zdá, Rusko má munice dost a je schopno, podle odhadů některých západních odborníků, udržet současnou intenzitu bojů na jihu a východě Ukrajiny do roku 2026.

Naopak Západ, a západní média v tom vynikají, mluví o dodávkách své těžké výzbroje na ukrajinské bojiště. Před pár dny ČT ukazovala záběry odkladiště obstarožních německých tanků Leopard, které měly viditelně odslouženo – mohly jich být skutečně stovky – které budou revitalizovány a postupně posílány na bojiště. Západ také slíbil dodání modernějších tanků: Leopardů (Německo ad.), Abramsů (USA) a Challengerů (Británie). Celkově by v tomto roce mělo přijít na Ukrajinu téměř 450 těchto ne sice nejmodernějších tanků, ale tanků, které mají možná vyšší parametry než ta stará sovětská obrněná vozba.

Generální tajemník NATO Stoltenberg v pondělí naléhavě požadoval, aby na Ukrajinu byla neprodleně dopravena munice ještě dříve, než ruská vojska zaútočí v očekávané velké ofenzivě, protože pak už bude pozdě.

Na nedávném setkání s představiteli EU předložil ukrajinský prezident Zelenský na prvním místě požadavek munice. Je sice hezké, že Západ dodal a dodává Ukrajině celou řadu zbraňových systémů, ale když není dodávána v potřebném množství také munice, je to tak trochu k ničemu. Kromě toho, s přílišnou diverzifikací výzbroje ukrajinské armády se zvyšují nároky na servis, zajišťující opravy této výzbroje.

V neděli bývalý velitel americké armády v Evropě, generál Ben Hodges, sdělil, že nikdo na Západě, včetně Spojených států, momentálně nevyrábí dostatek munice.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

slušný článek, jaký bych očekával u nezávislých médií., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseelefant9 , 15.02.2023 14:57:59
Bohu že, musí jej napsat Paroubek. Jeden z posledních střízlivě uvažujících lidí.

|  5 |  0

Další články z rubriky

Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

14:41 Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

Druhý pohled Petra Hampla