Jiří Paroubek: O vztazích Čechů s některými zeměmi

10.01.2019 21:35

V první polovině prosince uskutečnila agentura pro výzkum veřejného mínění CVVM průzkum, věnovaný vztahům českých občanů k vybraným okolním a dalším zemím. Celkem bez překvapení je to, že 92 % lidí v průzkumu odpovědělo (po odpočtu 3 % respondentů s negativní odpovědí), že máme se Slovenskem velmi dobré či dobré vztahy.

Jiří Paroubek: O vztazích Čechů s některými zeměmi
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Pozice Slovenska v uvažování českých občanů coby sousedské a bratrské země je bezkonkurenční. Tedy 95 % dotázaných se vlastně ke Slovensku a Slovákům vyjádřilo pozitivně. Jen o málo méně – 91 % - se vyjádřili respondenti takto pozitivně o vztazích k Polsku. Po jistém poklesu popularity Polska u nás v letech 2013 – 2015 česká veřejnost postupně svůj pozitivní vztah upevňovala až na dnešní vysoká čísla.

Podobně je to i s Maďarskem, které dosahuje popularity 89 %, a můžeme říci, že popularita Maďarů se v průběhu posledních deseti let mírně, ale vytrvale zvyšovala. Na stejné úrovni popularity, tedy na 89 %, jsou Rakušané, kteří se dostali z pozice ne příliš oblíbené země před deseti lety (v roce 2008 - měli popularitu jen 67 % dotázaných) na dnešní vysokou úroveň.

Jistě pozoruhodné a pozitivní je vysoké příznivé hodnocení Německa, a to od 84 % respondentů. Dlužno ale říci, že Němci na tom již byli v letech 2012 – 2015 poněkud lépe (od 90 % do 94 %). Za Němci jsou v popularitě Francouzi s 82 % a Britové s 81 %. A až za nimi Italové s 80 % a USA se 78 %.

Těsně za USA je Čína se 70 %, což jistě není špatný výsledek s ohledem na časté antikampaně, které se vůči Číně v českých médiích objevují. Za Čínou pak následuje Japonsko s 69 %, Ukrajina s 62 %, Izrael s 61 % a Rusko s 58 %. Nižší popularitu než 50 % zaznamenává u našich občanů Turecko, Saúdská Arábie, nepřekvapivě Sýrie a také Irán. V každém případě je průzkum zajímavou sondou do názorů českých občanů.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…