Jiří Paroubek: Ostudné orgie rasismu v Anglii

13.07.2021 18:00 | Komentář

V Anglii, a obecně ve Velké Británii, se stalo v poslední době módou před zahájením každého fotbalového zápasu pokleknout na protest proti rasismu. Celkem se to dá pochopit, neboť koloniální minulost Velké Británie je skutečně velmi temná.

Jiří Paroubek: Ostudné orgie rasismu v Anglii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek

Tato země se chovala jako koloniální mocnost prakticky vůči obyvatelům všech kolonií, které vlastnila de facto ve všech světadílech. A také na britských ostrovech, v Irsku.

Irsko poznalo v 19. století (už od 17.století) „dobrodiní“ britské koloniální politiky. Při hladomoru v Irsku v 40. letech 19. století zahynula či se vystěhovala ze země, aby se zachránila před smrtí hladem, významná část Irů. A politické elity v Londýně proti hladomoru v Irsku a jeho příčinám neudělaly nic. Takže Britové mají proč klekat a proč se svým občanům s tmavší barvou pleti omlouvat.

Britské politické a společenské elity si ovšem dnes hrají na světlonoše pokroku, zejména pokud jde o boj proti rasismu a to zejména v té zaostalejší části Evropy, do které podle nich patříme i my.

Jen málo pochopitelné bylo nám Čechům, jakou hysterii rozpoutala britská média, a to bohužel, nikoliv jen ta bulvární, když v závěru jarního utkání pražské Slavie v Glasgow došlo k údajné rasistické urážce hráče afrického původu glasgowského klubu. Alespoň na mě to působilo jako závěrečná provokace skotského týmu a jejich trenéra, ctižádostivého Gerarda, kterou chtěli zakrýt trapnou porážku FC Rangers s pražskou Slavií na domácím hřišti.

Nikdo v tu chvíli netušil, že UEFA bude vůči klíčovému hráči pražské Slavie a českého národního mužstva Kúdelovi, postupovat super striktně a zejména bez důkazů,  takže dostane desetizápasový distanc. Prostě Britové, respektive britské společenské elity, novináři v britských mediích, se nás Čechy snažili pěkně převychovat a vyhnat nám z těla náš prvoplánový rasismus. Co na tom, že v Čechách je rasismus spíše okrajovým jevem a hlavně neprostupuje společnost prakticky systémově, jako je jím prostoupena společnost britská.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Co nám už toho ministr Válek nakecal

15:26 Jiří Halík: Co nám už toho ministr Válek nakecal

Konkurs na Kecala v Prodané nevěstě do ND Praha v podání vládních činitelů.