O co jde? Na počátku roku 2007 vznikla za pomoci dvou koupených dřívějších poslanců sociální demokracie vláda pravice. V ní se stal ministrem financí Miroslav Kalousek, předchůdce Adamové Pekarové ve funkci předsedy TOP 09. Řekněme si otevřeně, že M. Kalousek je momentálně jediným z politiků české pravice, při vší jeho nedůvěryhodnosti, u něhož lze pozorovat jistý řečnický talent. V roce 2007 vládní strany, tedy strany české pravice, prosadily takové úpravy daňových zákonů a dalších zákonů, na základě kterých vznikla superhrubá mzda. Byl to trik, který ve svých důsledcích obíral počínaje rokem 2008 české daňové poplatníky, především pak zaměstnance, o zhruba 25 mld. Kč ročně.
Tehdy ovšem vláda pravice, jejímiž architekty byli právě Kalousek a Topolánek, prosadila likvidaci daňové progrese a změny daňových zákonů připravily státní pokladnu o nějakých 60 – 80 mld. Kč ročně. Pravice šla tehdy snazší cestou. Především cestou zdanění zaměstnanců a zejména zvyšováním dolní sazby DPH, což ve svých důsledcích znamenalo zdražení potravin a základních služeb placených obyvatelstvem. Znamenalo to tedy zdražení života, zejména pak zaměstnanců, tedy obecně lidí se středními a nižšími příjmy. Někdy v průběhu svého kómatického vládnutí rozhodla Nečasova vláda, jak to Pekarová dnes připomíná, o zrušení superhrubé mzdy, ale protože si to v důsledku svého „tureckého“ hospodaření s ohromnými rozpočtovými schodky nemohla dovolit, nechala to na dalších vládách. Rozpočtově by samozřejmě zrušení superhrubé mzdy znamenalo pro stát výpadek na daních ve výši 25 mld. Kč.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV