Jiří Paroubek: Překvapivě rozumný hlas hejtmana Netolického

17.08.2019 13:20

Před určitým časem, když byl rok místopředsedou ČSSD, jsem Netolického veřejná vystoupení téměř vždycky vnímal negativně. Představoval pro mě prakticky po celou dobu svého místopředsednictví v ČSSD neblahého ducha Sobotkovy impotentní a zhoubné politiky. Ve včerejším rozhovoru na ČT24 jsem jej nemohl poznat.

Jiří Paroubek: Překvapivě rozumný hlas hejtmana Netolického
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Celkem správně se vymezil proti prezidentu Zemanovi, ale jeho vystoupení v televizi dominovala myšlenka, že by dnes bylo chybou odcházet z vlády, kvůli kandidátovi na ministra kultury, kterého nechce ani prezident a nijak pro něj nehoří nadšením ani ministerský předseda. Celkem správně řekl, že takový nechtěný člověk by zrovna neměl na ministerstvu dobrou výchozí pozici. A že by to takový kandidát na ministra měl pochopit a na své nominaci netrvat.

Je jen dobře, že se mezi vedoucími funkcionáři současné ČSSD najdou lidé, kteří projevují realistické názory. Pokud ČSSD odejde z vlády, neměla by ani velký prostor ke kritice vlády, kterou krátce předtím opustila. A ve vztahu ke svým voličům si nemůže dovolit ani splynout, argumentačně i jinak, s frontou pravicových stran ve sněmovně. Hlasy významné části zbývajících voličů ČSSD by si pak nejspíš rozdělilo hnutí ANO, komunisté a SPD.

Běžný občan, který věnuje zájmu o politiku možná několik desítek sekund či sekund denně, se v argumentech používaných oběma stranami sporu těžko vyzná. Spor o Ústavu a její výklad, abstraktní pojmy, jako je prezidentská a parlamentní forma demokracie apod., nemůžou většinu voličů nadchnout. Kromě toho nyní má prezident podle posledního průzkumu agentury STEM podporu 57% občanů.

A u většiny obyčejných občanů si lze těžko představit, že u nich může uspět někdo s argumentací typu: „Prezidentovi do kompetentnosti našeho kandidáta na ministra nic není a prezident ho tedy musí jmenovat ministrem“.

Každý občan ví, že pro výkon jakékoliv náročnější funkce ve státní správě i v soukromém sektoru platí určité kvalifikační předpoklady. A tady najednou celá fronta politických stran, opozičních i vládní ČSSD, tvrdí, že kandidát na ministra potřebnou kvalifikaci mít nemusí. To musí lidem připadat minimálně podivné.

Zkrátka Zeman tuto politickou půtku, do které se s ním vedení ČSSD dostalo díky své vlastní nepružnosti, na body vyhraje. Představovat si, že věc vyřeší nějaká kompetenční žaloba na něj, jak si myslí v tuto chvíli i hejtman Netolický, je řešení v řádech měsíců. Ale Česká republika a její vláda potřebují řešení nastalé situace hned anebo velmi rychle.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radomil Bábek: Babišova vláda dláždí Česku cestu do pekla

15:12 Radomil Bábek: Babišova vláda dláždí Česku cestu do pekla

Stanovisko Podnikatelských odborů k navrhovanému navyšování platů ve státní správě