Jiří Paroubek: Rusko a Čína v čele v úsilí o vakcínu proti koronaviru

19.8.2020 5:26 odp.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) bylo na konci června ve světě evidováno 165 projektů, jejichž cílem je objevení nové vakcíny proti koronaviru.

Jiří Paroubek: Rusko a Čína v čele v úsilí o vakcínu proti koronaviru
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Největší počet projektů s tímto cílem probíhá v současné době ve Spojených státech, a to 43. To není překvapení, protože Spojené státy mají tradičně vynikající výzkum v oblasti zdravotnictví, biotechnologií atd.. Americká vláda podporuje významnými finančními částkami některé velmi nadějné projekty, které ukazují, že by mohly přinést pozitivní výsledek. Například společný mezinárodní projekt spolupráce americké firmy Pfizer a německé firmy BioNTech obdržel od americké vlády téměř dvě miliardy dolarů.

Pravděpodobně obdobně štědrá je ve vztahu k nadějným projektům na vývoj vakcíny také Čína, jen o tom není žádná publicita. Nicméně, podle WHO se v Číně zaměřuje na vývoj vakcíny proti koronaviru 33 projektů. Již čtyři projekty prošly v Číně náročným testováním v první a druhé fázi a nyní probíhá fáze třetí. Tedy Číňané jsou dost daleko ve výzkumu i aplikaci vakcíny. Na třetím místě v počtu projektů 13 projektů) je Indie, tedy země s vynikající vědecko-výzkumnou základnou, zejména na vysokých školách. Následuje Turecko a Rusko spolu s Velkou Británií, každá z těchto tří zemí rozvíjí na vznik vakcíny proti COVID-19 11 projektů. Zdá se, že nejúspěšnější z těchto tří zemí je zatím Rusko, které už je ve třetí fázi testování jedné vakcíny. A jsou země, které již kontrahují dodávky této ruské vakcíny pro své potřeby.

Anketa

Měl by se omezit či zdanit odtok zisků nadnárodních firem z České republiky?

98%
2%
hlasovalo: 21611 lidí

Za těmito třemi zeměmi následuje v počtu projektů směřujících ke vzniku vakcínu proti COVID-19 s 10 výzkumnými projekty Německo. Tedy země s tradičně velmi kvalitní vědecko-výzkumnou základnou a vysokou kreativitou vědců. Na dalších místech v pelotonu úsilí o získání vakcíny jsou Kanada s devíti projekty a Japonsko s 8 projekty.

Po jednom výzkumném projektu mají rozpracováno například v Česku, v Argentině, ve Švédsku, ve Vietnamu, ve Finsku a v Jižní Africe.

Celkově vládne, až na výjimky, zmíněné mezinárodní spolupráce Pfizer - BioNTech mezi jednotlivými zeměmi spíše rivalita, nežli kooperace. Padají dokonce obvinění o špionáži zejména ze strany Ruska, ale to už je standardní milieu v mezinárodních vztazích, jež patří k běžné propagandistické výbavě některých zemí Západu.

Pokud informace o ruských a čínských vakcínách jsou validní, respektive tyto vakcíny projdou i poslední fází výzkumu už při praktickém uplatnění na širokém vzorku obyvatel, a zejména, pokud budou účinné, bude je možné využívat jako zbraň v boji proti koronaviru. To by byla skvělá zpráva pro lidi i pro světovou ekonomiku. Doufejme, že tomu tak bude.

Koronavirem COVID-19 ve světě dosud onemocnělo přes 17 mil. lidí a přes 750 tis. lidí zemřelo. Zejména v prvním čtvrtletí (v Asii) a ve druhém čtvrtletí (v Evropě a ve Spojených státech) letošního roku narušila pandemie významným způsobem hospodářství celého světa. V řadě států, na prvním místě v USA a v Brazílii, pak pandemie pokračuje dál, a to vykazováním dalších vysokých počtů nemocných a zemřelých. A negativními dopady do ekonomiky.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: PV

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Macek: Válečná daň? Ať si ji platí ti, co ve válce jsou

9:32 Miroslav Macek: Válečná daň? Ať si ji platí ti, co ve válce jsou

Páteční glosy Miroslava Macka.