Jiří Paroubek: Šlo opravdu o obsesi Edvarda Beneše?

19.07.2021 14:58 | Komentář
autor: PV

V příštích letech nás asi často čeká, že budeme v českých médiích čelit pokusům o „přehodnocení“ moderních českých dějin. V páteční MFD (16. 7.) v článku „O nenutnosti českého vyhnání“ publicista (jehož jméno jsem do té doby nikdy neslyšel a nečetl), Vilém Barák, rozvíjí myšlenku, hodnou člena Sudetoněmeckého landsmanschaftu, ovšem ze 70. let.

Jiří Paroubek: Šlo opravdu o obsesi Edvarda Beneše?
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Podle něj jsme si nedávno připomínali (já tedy ne) Světový den uprchlíků, přičemž německá kancléřka Merkelová uvedla, že prý „pro vyhnání a útěk Němců po II. světové válce, neexistovalo morální ani politické ospravedlnění, ačkoliv šlo o následek zločinů nacistické diktatury“. Přiznám se, že takový výrok A. Merklové neznám. Je možná spíše dezinterpretací jejích slov.

Pokud jde o České země, musí mít přeci každý, kdo se jen trochu zajímá o jejich moderní historii, na paměti, že zdrcující část německé menšiny (cca 92 %) v Čechách a na Moravě v naprosto svobodných komunálních volbách v roce 1938 podpořila pronacistickou Henleinovu Sudetoněmeckou stranu. A přispěla tak k rozbití Československa, jediné v té době fungující demokracie ve střední a východní Evropě.

Vrátím se ještě k nadpisu, kterým publicista obdařil svůj článek: „O nenutnosti českého vyhnání“. K vyhnání osmi set tisíc až milionu Čechů z českého pohraničí po Mnichovské smlouvě by určitě nedošlo, pokud by se Češi v pohraničí po německém záboru cítili bezpečné. Mnichov, který každý soudný Čech musí vnímat jako zradu našich západních spojenců, Francie a Anglie, a jejich komplot s nacistickým diktátorem Hitlerem, zničil demokratický čs.stát a také bezpečnostní jistoty jeho občanů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Prezident

V čem myslíte, že je omezována kontrola prezidenta? Kdo a jak vůbec může kontrolovat prezidenta? A myslíte, že se Zeman nebo Pavel povyšují nad soudy? To podle mě ne, nad ostatní politiky to ano, ale asi se to fakt dalo čekat. Hodně se teď taky mluví o tom, že jde ústavní soud na ruku prezidentovi, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Pelc: Do půlnoci u Ústavního soudu objednáš, ráno v Baxaboxu máš

12:16 Vladimír Pelc: Do půlnoci u Ústavního soudu objednáš, ráno v Baxaboxu máš

Slogan do titulku jsem si vypůjčil z internetové diskuse. Je dobře, že národ má smysl pro humor. Jen…