Jiří Paroubek: Slováci snižují daně malým firmám

11.01.2025 12:16 | Glosa

Koalice Spolu Petra Fialy, slibovala v daňové oblasti na začátku volebního období hory s horáky. Specializované daňové firmy ale propočetly, o kolik vyšší daně platíme za rok (v porovnání let 2023 s rokem 2020 – za rok 2024 to může být nejspíš stejné), oproti poslednímu roku předchozího volebního období.

Jiří Paroubek: Slováci snižují daně malým firmám
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek

Chápu, že se mnohé změnilo, ale nekompetence současné vládní koalice v daňové oblasti bohužel trvá po celé její funkční období. V českých mainstreamových mediích je často napadána slovenská vláda Roberta Fica, je jí nasazována psí hlava prakticky ve všem. A zmíněná česká média zapomněla sdělit české veřejnosti, že  na Slovensku daně malým firmám snižují. A to z 15% na 10%. A naopak velkým korporacím s daňovým základem nad 5 milionů euro se daň z příjmů zvyšuje z loňských 21% na 24%. Slovenská vláda se tak vrací ke konceptu progresivního zdanění, alespoň pokud jde o korporátní oblast. Vrací se tedy cestou do západní Evropy, neboť zdrcující většina západoevropských zemí používá progresivní zdanění.

Česká ekonomika má zcela oligopolní charakter. Vláda a její instituce, které by to měly dělat (ÚOHS, ČOI ad.), na ochranu českého spotřebitele kašlou. Velké oligopoly – banky, obchodní řetězce, energetické firmy, telekomunikační firmy, aerolinky, ale konec konců také kartel velkých developerů, stavějících bytové domy i automobilky – si stanoví ceny svých produktů podle svých potřeb. A nejen to. De facto určují tržní podmínky, kterým se musí podřídit jak spotřebitelé – jednotliví občané, tak malé a střední české firmy.

V době, kdy inflace v souhrnu let 2022 a 2023 dosahovala u nás 30%, prakticky bez výjimky tyto oligopoly zaznamenávaly miliardové anebo desetimiliardové meziroční přírůstky svých firemních zisků. A naopak čeští spotřebitelé museli utahovat řemeny, zápasit s rodinnými rozpočty a totéž se týkalo živnostníků, malých a středních českých firem. Ty, až na výjimky, měly a mají dosud existenční problémy.

Přitom oligopoly jsou vesměs vlastněny zahraničními majiteli, a tak velká část obřích  zisků odchází z Česka do zahraničí. A posiluje ekonomiky, které jsou oproti té české ekonomice podstatně silnější a státy, jejichž občané zaznamenávají podstatně vyšší příjmy a životní úroveň, nežli naši občané. A tak za  rok 2023 odešlo ze země z českých filiálek zahraničních firem na účty mateřských firem přes 300 miliard Kč dividend. Za loňský rok to bude podobné.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

K tomu vašemu sběru podpisů na kandidátky

Nepřijde mi to špatný nápad, ale na druhou stranu, to nemáte nic důležitějšího na práci, než sbírat podpisy? Zaznamenal jsem, že ke sběru dochází třeba i v době, kdy jedná Sněmovna. Proč je nesbíráte třeba o víkendu či ve volném čase? A když už sbíráte podpisy pro nominaci a pak logicky i hlasy pro ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Ustyanovič: Nebezpečí hrozilo vždy od Německa

8:17 Vladimír Ustyanovič: Nebezpečí hrozilo vždy od Německa

Německá imperialistická rozpínavost byla příčinou nejen první světové války, ale zejména největší ge…