Ten uplynulý rok většinou bývá nějakou historickou křižovatkou, nějakým zlomovým rokem či historickým předělem apod. Naopak v tom následujícím roce nás čekají většinou nepříliš příjemné věci a vzájemně se ujišťujeme, jak to všechno bude obtížné.
Mám – li podtrhnout něco z vývoje letos u nás, pak je to ekonomická stabilita a rozumný hospodářský růst české ekonomiky. Přes všechny peripetie s dlouhým ustavováním vlády a s vládou v demisi, to s ekonomikou letos nic negativního neudělalo. Ekonomika běžela dál, i když sestavování vlády po volbách trvalo více než půl roku.
Je zřejmé, že česká politika se zvolna dostává do nového módu. Roli hlavní levostředové strany efektivně přejímá v levé části politického spektra hnutí ANO. A naopak, v pravé části politického spektra stále více postupně dominuje ODS, jejíž osud se zdál před pěti lety po pádu Nečasovy vlády zpečetěn. ODS může mluvit o štěstí, že se Andrej Babiš v jistém okamžiku rozhodl pro to, etablovat své hnutí především v levé části politického spektra a nikoliv v pravé. ODS se tak stává přirozeným gravitačním polem pro pravicové voliče. Zdá se však, že česká pravice jako celek nemá před sebou právě nejrůžovější časy. Tři pravostředové strany – TOP 09, STAN i KDU-ČSL – mají podle průzkumů veřejného mínění jisté problémy s překročením hranice 5% hlasů, nezbytné pro volbu do poslanecké sněmovny. Prostě proces koncentrace v pravé části politického spektra pokračuje. Posilování pozic ODS povede naopak logicky k oslabování pozic dalších pravostředových stran. A pokud jedna až dvě z těchto pravicových stran v příští sněmovně už nebudou, bude to znamenat oslabení pravice jako celku.
Do podobných problémů se ovšem může dostat také sociální demokracie, která v průzkumech dvou renomovaných agentur v předvánočním období je horko těžko na hranici volitelnosti. Je to do jisté míry logické. Hlavní roli levostředové strany zde již nehrají sociální demokraté.... Důvody, proč tomu tak je, je zajisté možné seřadit dosti přesvědčivě, ale v tomto článku to asi není nutné. KSČM jako strana protestu v podstatě skončila a je otázka, co to udělá se skalními příznivci této strany. I řadu dřívějších voličů KSČM získal A. Babiš.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Pokorná Jermanová (ANO): Emisní povolenky schválila Fialova vláda a teď proti tomu falešně bojuje
A kdo schválil a podepsal Green Deal? A co jste udělali pro jeho zrušení, jak jste slibovali? Podle mě jste jak jeden za 18 a druhý bez dvou za 20
Další články z rubriky

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy
Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…