Jiří Paroubek: Volební kampaň USA graduje

17.10.2020 7:34

V posledních průzkumech veřejného mínění se ukazuje, že Biden zvolna zvýšil, v průběhu onemocnění Trumpa COVID-19, své vedení ve volebních preferencích. To ovšem nemusí být zcela rozhodující ukazatel. Jedním z ukazatelů, jak jistá, aktivnější část veřejnosti vidí potřebu změny ve vedení státu, jsou dary na volební kampaň od drobných dárců.

Jiří Paroubek: Volební kampaň USA graduje
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek
reklama

Za třetí čtvrtletí, tedy za období červenec až září, dali dárci Demokratické straně USA na účely volební kampaně 1,5 mld. dolarů, tj. asi 35 mld. Kč. Za stejné období obdrželi Republikáni na svůj volební účet drobné dary v celkovém objemu 623 mil. dolarů. To je poměrně výrazný rozdíl v aktivitě dárců obou amerických stran. Snad zbývá dodat, že Demokraté i v minulosti měli vždy podstatně větší podíl darů, které obdrželi na volební kampaň od drobných dárců. Ale přeci jen, rozdíl obou částek je velmi výrazný. Volební výdaje stran před volbami nelítostně nabíhají. Výdaje za televizní shoty, průzkumy veřejného mínění, názory a analýzy expertů atd. Prostě stranické kasy necelé tři týdny před volbami jsou prakticky bezedné.

Anketa

Obáváte se dalšího vývoje situace kolem nemoci COVID-19? (Ptáme se od 15.10.2020)

74%
26%
hlasovalo: 21595 lidí

Ve čtvrtek proběhly dvě souběžné debaty obou prezidentských kandidátů. V Miami v televizi NBC, v jednom ze swingových států (Florida), který může být klíčový pro výsledek prezidentské volby, probíhala debata prezidenta Trumpa. Trump, jako vždy kritizoval svého politického protivníka. Kromě toho se zabýval také levicovým hnutím Antifa, které podle něj podněcovalo nepokoje v amerických městech, jejichž správa – jak se Trump vyjádřil – je demokratická.

Naopak Biden v televizi ABC ve Filadelfii, opět v jednom ze swingových států (Pensylvánie), napadal především Trumpův přístup k řešení koronavirové krize. Ta si vyžádala v USA už 217 tisíc obětí na lidských životech. Biden se také vyjádřil k otázce obsazení Nejvyššího soudu, ve kterém by se měly změnit, po rychlé nominaci konzervativní soudkyně Trumpem na úmrtím liberální soudkyně uvolněné místo, poměry sil konzervativních a liberálních soudců na poměr 6:3 ve prospěch konzervativních soudců. Biden poprvé připustil, že by mohl uvažovat v určitém okamžiku o navýšení počtu ústavních soudců ze současných devíti na patnáct.

Další debata, podle všeho distanční a virtuální mezi oběma kandidáty proběhne 22. října.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Mluviti stříbro, mlčeti zlato...

12:52 Jiří Paroubek: Mluviti stříbro, mlčeti zlato...

Politické strany začaly zbrojit na volby.