Jiří Paroubek: Vývoj cen surovin v době války na Ukrajině

26.08.2022 7:39 | Komentář

V tabulce, která je součástí tohoto článku, jsou porovnávány ceny základních komodit, dosažené na světových trzích ke konci letošního ledna, s cenami vykazovanými na konci letošního července. Tabulka obsahuje také meziroční porovnání cen komodit ke konci ledna roku 2021, s cenami ke konci ledna 2022.

Jiří Paroubek: Vývoj cen surovin v době války na Ukrajině
Foto: Screen: TV Nova
Popisek: Bývalý premiér Jiří Paroubek.

V médiích se poměrně často objevují články s úvahami, že vliv války na Ukrajině na vývoj cen komodit vlastně není tak fatální, jak to obecně vypadá. Nevím, proč a z čeho taková nepodložená tvrzení vznikají. Možná proto, aby se důkazem opaku nepodpořila myšlenka ukončení války na Ukrajině, a to s největší naléhavostí.

Samozřejmě, že k růstu cen, jak je vidno z přiložené tabulky komodit, docházelo také v období leden 2021 až leden 2022. Bylo to způsobeno řadou faktorů, k nimž patří např. očekávaný ekonomický růst v klíčových zemích. Nesporně k tomu vede také fiskální politika naprosté většiny států Západu, která pomohla v předchozích dvou covidových letech vytvořit abnormálně vysoké rozpočtové schodky. Takže většině zemí Západu se ještě zvýšily razantním způsobem kumulované rozpočtové deficity.

Podívejme se na růst cen komodit v uplynulém půlroce. Tedy prakticky po zahájení války na Ukrajině. Zvýšily se ceny všech energetických surovin, počínaje ropou Brent (+16,2 %), ale zejména vzrostla mezi lednem a červencem tohoto roku cena zemního plynu o neuvěřitelných 88,5 %. A růst cen zemního plynu ještě dále pokračuje.

Na konci července t. r. byly ceny plynu na více než trojnásobku cen, za které se plyn prodával ke konci ledna loňského roku.

Samozřejmě, že k tomu hlavnímu nárůstu cen energetických surovin došlo v sledovaném období za dvanáct měsíců, od konce ledna 2021 ke konci ledna 2022.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Televize bez hlavy

15:57 Zbyněk Fiala: Televize bez hlavy

Rychlý pád generálního ředitele České televize otevírá možnost najít někoho, kdo by lépe rozlišil př…