Jiří Paroubek: Zkouška pozice Západu bojem

18.12.2021 7:35 | Komentář

Za pár týdnu se uskuteční zimní olympijské hry v Pekingu. Před nedávnem byla na Valném shromáždění OSN přijata rezoluce o olympijském příměří pro zimní olympijské hry v Pekingu, kterou společně vypracovali Čína a Mezinárodní olympijský výbor.

Jiří Paroubek: Zkouška pozice Západu bojem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek

Tato rezoluce VS OSN byla navržena 173 členskými zeměmi OSN, vč. České republiky. Bohužel, před zhruba dvěma týdny se objevila informace, že se vlády USA, Velké Británie, Austrálie a Kanady rozhodly k tzv. diplomatickému bojkotu olympijských her v Pekingu. 

Anketa

Bude válka mezi Ruskem a Ukrajinou?

20%
77%
hlasovalo: 17529 lidí

Co ten diplomatický bojkot vlastně znamená? Olympijských her v Pekingu se prostě nezúčastní političtí představitelé z těchto zemí. Lze očekávat, že se k bojkotu připojí také další státy, zejména státy pobaltské a pod novou vládou také např. Česká republika. Bude to poněkud v rozporu se zásadou „politické neutrality sportu“, kterou Olympijská charta stanovila již před drahnými lety. A bude to také v rozporu s výše zmíněnou rezolucí o olympijském příměří pro zimní OH v Pekingu, která byla přijata ve VS OSN. ČLR se dlouhodobě brání informacím západních médií o údajných „převýchovných táborech“, o údajné genocidě Ujgurů v provincii Sin-Tiang. Tyto tábory sice zatím, alespoň pokud mám povědomost, nikdo z kritiků se zemí Západu neviděl, ale nicméně se celá věc bere jako axiom, o němž se nepochybuje.

Je zajímavé, že se nějakou dobu již nehovoří o dalajlamovi, zřejmě proto, že dalajlama se ve svých veřejných vyjádřeních distancoval od myšlenky nezávislosti Tibetu a spokojil se s požadavkem (mnou celkem pochopitelným) autonomie této provincie.

Některé státy Západu zejména Francie, ale také Itálie a Portugalsko se prostě k diplomatickému bojkotu vyhlášenému kvartetem čtyř západních států nepřipojí. Nejspíše se nepřipojí ani Německo, neboť Olaf Scholz, nový spolkový kancléř, chce pokračovat v linii realistické politiky kancléřky Angely Merkelové.

Druhá (Čína) a čtvrtá (Německo) největší ekonomika světa, chtějí pokračovat v dělné spolupráci, která probíhá na mnoha a mnoha úrovních. Kdyby nebylo odbytu německých výrobků v Číně, na obrovském čínském trhu, německý průmysl by zažil těžké časy.

Velmi tichým způsobem s postupem kvarteta vyjádřil svůj souhlas japonský ministerský předseda. Ovšem bez zbytečných politických deklarací. Sdělil jen, že se zimních OH prostě nezúčastní.

Osobně očekávám, že se k akci vedené americkou diplomacií připojí zhruba dvě až tři desítky zemí, ne více. Většina politických představitelů zemí, jež se zúčastní olympiády v Pekingu, se ale k diplomatickému bojkotu nepřipojí. Nevím, jestli právě takovým způsobem protestu, jaký zvolily země kvarteta, lze něčeho dosáhnout. Možná jen toho, že se ukáže, v jak velké izolaci země Západu vlastně se svým myšlenkovým světem ve světovém společenství jsou. A je jen štěstí, že se nejedná o letní olympiádu, které by se mohlo zúčastnit v Pekingu 160-180 států. Zimní OH pochopitelně tak vysokou účast států nemají.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jak chcete přimět ANO znovu jednat o důchodech?

Váš záměr byl dobrý, ale evidentně se nepovedl. Myslíte, že jste se tedy jako moderátor osvědčil? A nemáte pocit, že je tu mezi vládou a opozicí až příliš hluboká propast, která se bohužel pro nás čím dál víc prohlubuje a vlastně je to vidět i ve společnosti, která je rozdělená.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: 20 let členství ČR v EU - pozitiva se hledají těžko

12:17 Ivo Strejček: 20 let členství ČR v EU - pozitiva se hledají těžko

Dvacet let od vstupu České republiky do Evropské unie je významným výročím v historii naší země a za…