Jiří Paroubek: Zničí se sami?

12. 5. 2019 7:38

Agentura pro výzkum veřejného mínění Median přichází tak, jak se blíží termín voleb do europarlamentu (EP), již se střízlivějšími výsledky volebních preferencí politických stran. Jak jsem ve svých předchozích článcích upozorňoval, volební preference stran do EP mohou být dosti rozdílné od běžných preferencí pro volby do sněmovny.

Jiří Paroubek: Zničí se sami?
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek
reklama

Tak za prvé, z hlediska zájmu české veřejnosti stojí tyto volby nejníže ze všech druhů voleb, dokonce i za volbami senátními.

Za druhé, k volbám chodí spíše vzdělanější, příjmově silnější, zkrátka pravicoví voliči.

Za třetí, pro tyto volby není, alespoň podle průzkumů, velkých témat. Obavy z imigrace jsou zájmem tak u 15% potenciálních voličů, což zhruba odpovídá potenciálu elektorátu SPD.

Analytici Medianu upozorňují na to, že se snižujícím se procentem účasti voličů, zejména od 20 k 15% poroste volební výsledek pravostředových stran (zj. alianci TOP 09, STAN a Zelených, dále ODS, lidovců a Pirátů). Dokonce se může stát, že některá z těchto stran může být ve volbách procentuálně silnější nežli hnutí ANO se zdaleka nejlepšími volebními preferencemi, ale užším pevným jádrem.

Při klesající volební účasti až k 15% budou mít obě dvě levicové strany – KSČM a ČSSD – podle Medianu volební výsledek mírně nad 5% (KSČM) anebo dokonce na 5% (ČSSD). Dochází k tomu, na co jsem upozorňoval již dlouhé měsíce. ČSSD nemá nic jistého, pokud jde o účast svých poslanců v budoucím 5 EP. Oba kandidující čelní představitelé kandidátky (Poc a Sehnalová) mají vysokou kvalitu a zkušenosti, ale málokdo je zná.

Kromě toho, lidé se budou při volbách do EP řídit především – jak nasvědčují průzkumy a dosavadní zkušenosti – podle celostátní politiky strany. O to více je potřeba nedělat před volbami velké politické chyby.

ČSSD udělala čtrnáct dní před volbami do EP hrubé chyby v souvislosti s úplně zbytečným tématem. Jde o odvolání šéfů dvou galerií – Národní galerie a galerie v Olomouci -, které mohlo být bez velkého halasu provedeno až po volbách. Pražská kavárna, s velkou podporou v redakci ČT, soustředěně zaútočila přes své exponenty v médiích na ministra kultury.

K tomu se v zásadě připojil první místopředseda ČSSD Onderka. Zlí jazykové tvrdí, že by se rád obětoval a nahradil Staňka na ministerstvu kultury. Ve vedení strany se vytvořila pro tento účel ad hoc skupina ochotných, která zpochybňuje jednoho z vlastních ministrů. Opravdu moudré krátce před volbami. Ještě moudřejší ovšem je, že poslanec ČSSD Dolínek, nepochybně v dohodě s Pochem a Petříčkem, na pondělní protivládní demonstraci zaútočil na Staňka kvůli odvolání Fajta, kterým prý chtěl vyhovět prezidentu Zemanovi. Pocheho skupina dovedla pražskou ČSSD v podzimních komunálních volbách k úžasnému debaklu. Strana dostala 2,9% hlasů a vypadla ze všech pražských zastupitelstev. Stalo se tak po nekonečném seriálu chyb a v důsledku kolosální neschopnosti Pocheho, Dolínka a jejich kompliců. A oni se nedokážou ovládnout ve svém protizemanovském zaujetí ani necelé tři týdny před volbami..... Samozřejmě za velkého gaudia Babišovy MFD… Hnutí ANO jde pochopitelně o hlasy zemanovských voličů, kterých je v Praze zhruba třetina.

Rád se budu mýlit, ale po této eskapádě bude ČSSD mít v jednou z největších volebních krajů, v Praze, 1 – 2% hlasů. Kde je nahradí?

Předseda Hamáček to nemá snadné. Pokud jeho blízcí, ba nejbližší spolupracovníci pár týdnů před volbami preferují osobní a partikulární zájmy nad zájmy stranickými.

Jediné řešení je: okamžitě se v této věci přestat dohadovat veřejně. Uzavřít celou věc do betonového pouzdra mlčení. Začít se věnovat například dvojí kvalitě potravin a zejména dvojí rozdílné úrovni cen v základním spotřebním koši potravin v Česku a Německu. Střet s Babišem (Babiš otázku cen zcela pomíjí) by mohl v této věci přivést soc.dem. potřebné voliče do EP.

Jiří Paroubek

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

František Kašpárek: Hra kouře a zrcadel

21:17 František Kašpárek: Hra kouře a zrcadel

„Nu, byl bych raději nešťastný, než abych měl žít v takové falešné, prolhané blaženosti, jakou zde m…