Jiří Pehe: Jourová jako zvětšovací sklo naší evropské politiky

09.10.2014 13:22 | Zprávy

Věra Jourová úspěšně prošla tzv. grilováním v Evropském parlamentu a zdá se, že už nic nebrání tomu, aby usedla v křesle evropské komisařky, která bude mít na starosti portfolio široce vymezené jako „justice, spotřebitelská témata a rovnost pohlaví“. Zajímavější než skutečnost, že Jourová uspěla, byla česká domácí diskuze okolo její kandidatury.

Jiří Pehe: Jourová jako zvětšovací sklo naší evropské politiky
Foto: Daniela Černá
Popisek: Věra Jourová

Ta totiž zase jednou ukázala dosti propastnou míru ignorance, i v řadách českých politiků, ve vztahu k tomu, co eurokomisaři vlastně dělají a koho zastupují. Ukázala také, jak velký problém česká politika má, když se po ní žádá konsensus v otázkách, které jakkoliv přesahují české partajní zájmy.

Už samotný proces nominace českého kandidáta na post eurokomisaře se zvrhl do poziční války mezi partajemi v rámci vládní koalice. Místo toho, aby se její lídři sešli za zavřenými dveřmi a pak jednotně nabídli šéfovi Evropské komise Junckerovi dle jejich soudu nejkvalifikovanějšího kandidáta, vyměňovali si navzájem vzkazy přes média. Tak dlouho se nebyli schopni shodnout na společném kandidátovi z řad těch, které jednotlivé vládní strany navrhovaly, až nakonec museli navrhnout Věru Jourovou coby kompromis vynucený částečně tlakem z Unie a Junckerovou poptávkou po ženských kandidátech.

Ve všem, co se pak dělo okolo Jourové, byla Jourová tak trochu nevinně. Čeští politici si dělali zálusk na nějaké ekonomické portfolio, ale přitom nominovali kandidátku, která má právnické vzdělání a jejíž specializací je regionální politika, nikoliv ekonomika. Když bylo zřejmé, že důležitý ekonomický post Češi nedostanou, upřely se naděje právě k regionální politice, aniž by se bralo v úvahu, že Česká republika má právě v této oblasti kvůli korupci a nekompetentnosti při čerpání evropských fondů dost otřesnou pověst.

Jakkoliv si Jourová v pozici ministryně pro místní rozvoj počínala poměrně kompetentně, nikoho z českých politiků, zdálo se, netrápila otázka, proč by právě Česká republika měla dostat portfolio, v němž v Evropě selhává.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Andrej Babiš byl položen dotaz

Na co podle vás tak strašně potřebujeme Ukrajince?

A jste nebo nejste pro jejich zařazení do českého sociálního sytému? Jaké konkrétní dávky by jim dávalo ANO, kdybyste byli ve vládě? A komu? Všem Ukrajincům?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.