Jiří Svoboda: Hra na strach ve zpravodajství ČT

04.11.2013 9:02 | Zprávy

PSÁNO PRO PL.cz. Přečetl jsem si v Parlamentních listech ostře kritické články dvou členů Rady České televize na adresu vedení ČT. Oba radní zmiňují dokonce nejen ohrožení pozice ředitele zpravodajství, ale i generálního ředitele. Udivuje mne, že radní nectí princip „presumpce neviny“, či zásady „budiž nejprve slyšena i druhá strana“. Vycházejí zcela jednostranně ze stížnosti údajně 23 redaktorů Zpravodajství ČT – podepsáni jsou pouze D. Drtinová a A. Komers s odůvodněním, že ostatní se obávají „odvety“.

Jiří Svoboda: Hra na strach ve zpravodajství ČT
Foto: Hans Štembera
Popisek: Režisér Jiří Svoboda

Když jsem před rokem a půl odstoupil z Kolegia Generálního ředitele, abych se eticky vyrovnal s tím, že chci zveřejnit kritické výtky (tehdy šlo o schvalovací režim literární přípravy projektů a některé personální kroky), pod svůj názor jsem se pro ČTK i další média zcela samozřejmě podepsal. Neobával jsem se „odvety“ ze strany vedení ČT, přestože jsem v podstatně méně hájené pozici, než redaktoři televizního zpravodajství – nejsem zaměstnancem ČT a žádné odbory se za mne nepostaví, když nedostanu práci.

A tak si kladu otázku, zda jsou petenti, chránění odbory i svou početností, opravdu tak vystrašení, nebo jen chtěli vytvořit jakousi kouřovou clonu „obav z odvety“ a tedy panujícího strachu mezi zaměstnanci ČT. Paní D. Drtinová poněkud infantilně napsala, že neuhne, i kdyby proti ní „stálo 500 Moravců“. Spíše než o realitu se jedná o mesianistickou pózu novinářky, která s eskalující energií vedla konfrontační rozhovory v ČT způsobem, jaký nemá obdoby v seriozních televizích západní Evropy (mám na mysli BBC, ORF, či ZDF).

Jen pro pořádek – 61 kolegů petentů vyjádřilo vedení zpravodajství důvěru a odmítlo tvrzení, že se dopouštělo obsahových manipulací.

Čtu-li věcné zdůvodnění petice, musím souhlasit (byť v poněkud pozměněném významu) s textem stížnosti v části, kde se píše, že: „...favorizování některých politických proudů, je … v rozporu s úkoly veřejné služby v oblasti televizního vysílání…“.

Z textu stížnosti petentů Radě bezděky plyne potvrzení takového názoru – velká část údajně „cenzorních“ zásahů editora se týká omezeného zveřejňování kontextuálního ostouzení prezidenta Zemana a osob s ním spojovaných, a naopak nezveřejňování v dostatečné míře projevů prezidentského kandidáta Schwarzenberga.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Takhle se dnes v naší zemi vládne

11:34 Ivo Strejček: Takhle se dnes v naší zemi vládne

Denní glosa Ivo Strejčka