Jiří Tichý: Předsevzetí

05.01.2014 16:48 | Zprávy

Prezidentovu povánoční promluvu (ke komu vlastně?) televizní diváci již nepochybně spolu se mnou vstřebali v mysli i v žaludku. Náležitě pak šampaňským zapili jistě i novoroční moudra exprezidentova. Se sarkastickou noblesou jemu vlastní si posteskl, že končí polistopadový režim. Je-li tomu opravdu tak - nemyslím si to -, pak tvrdím: jakpak by ne, když jeho liberálně-humanitní odkaz sám drahnou dobu pomáhal rozcupovávat s těmi, jež s ním sdíleli, pro slušné lidi nepřijatelnou, teorii o penězích, které jsou až na prvním místě, bez vymezení rozdílu mezi čistými a těmi špinavými.

Jiří Tichý: Předsevzetí
Foto: red
Popisek: Český rozhlas

Že já trouba masochistickej zapínám vůbec onu obrázkovou bednu v čase, kdy je tělu i duši zdravější jíst, číst, cosi psát či jen lelkovat, anebo se procházet poloprázdnými pražskými ulicemi s minimem výfukových zplodin. S výjimkou starobylého centra, pochopitelně. V něm zplodiny nahrazuje rumraj zvaný turismus, jemuž se nebráním, ani však nevyhledávám. Procházím se ve svátečních či posvátečních dnech ulicemi a parky líbezných Vinohrad a Nuslí, po nábřeží od Výtoně až k Hollaru, například. Zavítám i do umělecky expanzivních Holešovic. A co hlavně: spěšně se přitom vymaňuji ze svíravých tenat uplynulého roku. Při procházce myslím na budoucnost. Nikoli na ony "Světlé zítřky", jak nám je utopisticky vymalovávali komunisti. Myslím na návrat k polistopadovým představám a hodnotovým vizím.   

Vypnul jsem televizi a v duchu vyřkl předsevzetí, jemuž jsem (v jakékoli podobě) ještě před chvílí odolával. Prioritou sledovanosti (poslechovosti, chcete-li) stane se mi jednoznačně rozhlas. Rozhlas, už dávno nikoli jako ideologická trouba, nutící kdysi dědu, kdyby mu v tom babička nezabránila, vyhodit prolhanou čtyřlampovku Fischerku z okna, nýbrž jako médium, umožňující nepřeberné množství imaginace v tvaru, obsahu, myšlence i formě. Oživlý obraz, řekl bych.   

Nestanu se odpůrcem televize. Ale co naplat, rozhlas bude pro mne vždy čímsi libým, přítulným a snivým zároveň. V publicistice, hudbě i rozhlasové tvorbě cítím opravdovější sílu, hodnotu a účinek. Snad právě proto, že nemá v sobě onu blyštivost televizních kamer, ramp a portálů. A navíc, lépe se při jeho poslechu usíná.   

Usnu-li při televizním přenosu z parlamentu, probouzím se s propoceným tílkem (pyžama nesnáším), neb jsem se snově transformoval do řečníka, a jím vypouštěné plky pronáším z poza řečnického pultíku já sám. Brr. Při poslechu rozhlasu naopak sním sen, jak za řečnickým parlamentním pultíkem promlouvám ústy Jana Sokola, Rudy Battěka, Jiřího Křižana či Erazima Koháka, například. Byl-li bych ve snu ženou, pak nepochybně ústy Dany Němcové či Otky Bednářové. Rázem se octnu v názorově rozdílném leč slušném společenství, nemusejícím donekonečna řešit korupce a zlodějny, nýbrž věcné problémy současného nelehkého světa.   

Post skriptum: Přeji vám, vážení a milí posluchači, následné dny bez tmavých mraků.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: Vzdělání vůdců

15:57 Jan Campbell: Vzdělání vůdců

Na Západě a na Východě se výchovné a vzdělávací filozofie, praktiky a obsahy výrazně liší.