Jiří Vyvadil: Bez Putina si Zelenskyj ani neškrtne

8. 8. 2019 7:32

Jeho předchůdce Petra Porošenka si Západ pěstoval. Byl ozbrojenou pěstí „Západu“ proti Rusku. Byl tvrdý, agresivní a naprosto nic neprosadil. Rusko, které měl za úkol porazit, se za pět let od majdanu stalo světovou velmocí, bez které se dnes nedají řešit téměř žádné věci na Blízkém Východě, ale často ani v Latinské Americe… a která spolu s Čínou, Tureckem, Iránem či Indií tvoří oproti postupně upadající EU sílu, která jak vojensko politicky tak ekonomicko politicky roste.

Jiří Vyvadil: Bez Putina si Zelenskyj ani neškrtne
Foto: hns
Popisek: Jiří Vyvadil v půlnočním rozhovoru
reklama

Volodymyr Zelenskyj dnes volal Vladimíru Putinovi a poprosil jej (mimochodem – žádné naše médium toto sloveso, vyjadřující úpěnlivost a respektování svého reálného postavení nepoužilo), aby působil na druhou stranu, aby povstalci přestali zabíjet ukrajinské vojáky…..

Je dobré, že volal. Především tím zásadně změnil  vztah Ukrajiny a Ruska. Daleko zásadněji, než by si přáli jeho předchůdci. Už nehovoří o agresi Ruska, o které hovoří náš pitomeček Petříček, už ví, že cesta směřuje přes dodržování minských dohod, jichž je Rusko toliko garantem jako Francie či Německo.

To, že vzápětí chce volat   Macronovi či Merkelové, aby setkání normandského formátu povzbudil, je jen dobře. Zdá se, že opustil fantasmagorie, které mu sugerovali jeho poradci, že musí do řešení problému zatáhnout ještě USA i Velkou Británii. No, to  ovšem bylo směšné. Za prvé by to Rusko nikdy neakceptovalo, ale hlavně: u Trumpa má Zelenskyj zásadní vroubek, doslova šibenici. Odmítá se totiž podílet na odhalení nepravostí syna potencionálního demokratického protikandidáta na prezidenta USA Joe Bidena v rámci korupční aféry na Ukrajině  a navíc odmítá přispět k potvrzení aktivit předchozí Porošenkovy administrativy na protitrumpovské předvolební kampani před dvěma roky.

To ovšem má potom smůlu.

Ale i země G7 jsou s ním nespokojeny. Opakovaně velvyslanci tohoto uskupení trvaly na tom, že mezi ním a předchozí porošenkovskou postmajdanovskou suitou je úzká kontinuita. A on hlupáček odmítá do veřejných funkcí připustit kohokoliv, kdo v nich byl během minulých pěti let.

Jak proboha se má Merkelová tvářit, když ještě týden před prezidentskými volbami separátně přijímala Porošenka a Zelenského ne. A teď už je Porošenko psanec, někam uprchl, napůl kriminálník a ona se musí tvářit, jako že je to OK. To Macron je na tom lépe. On už věděl před volbami, že by měl upřednostňovat Zelenského.

Zelenskému nakonec samozřejmě zbude k reálnému jednání jenom Putin. A samozřejmě, že už nikdy se mu nevrátí Krym a bude-li dál střečkovat samozřejmě ani ne Doněcko- Luhansko.

Ale za to nemůže Putin. Za to může Západ, který vehnal svou podporou euromajdanu Ukrajinu do konfliktu s Ruskem, ale hlavně Ukrajinci sami.

Něco, ale jen něco se Zelenskému podařit může.

Mír a trochu toho plynu.

Ovšem bez poctivé a čestné spolupráce s Putinem ničeho, ani toho mála nedosáhne…

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Daně, a co za ně

19:54 Zbyněk Fiala: Daně, a co za ně

Na zrušení superhrubé mzdy jsou důležité dvě věci: struktura českých daní se ocitla pod tlakem a da…