Jiří Vyvadil: Česko by mělo odvážně odstartovat diskuzi o změně úmluvy o uprchlících z roku 1951

20.08.2015 10:08 | Zprávy

Jan Čulík z Britských listů a mnozí další mají částečnou pravdu v tom, že kroky každé vlády, a tedy i té naší jsou limitovány mezinárodní úmluvou o uprchlících, kterými je vázána a obecně – ale jen obecně platí- že státy jsou povinni přijímat uprchlíky pronásledované z důvodů náboženských, rasových či politických…Záleží totiž vždy na výkladové politice té které země a ačkoliv veřejnost tomu nevěří, zkušenost je ta, že Česká republika je v tomto ohledu po mnoho let zřejmě z Evropy nejtvrdší. U nás často neprojde ani ten, komu z politických důvodů vystříleli celou rodinu – ale to jen na okraj.

Jiří Vyvadil: Česko by mělo odvážně odstartovat diskuzi o změně úmluvy o uprchlících z roku 1951
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Vyvadil

Už z této jednoduché definice je jasné, že zejména v případě pronásledování z náboženských důvodů by byla povinnost přijmout všechny uprchlíky například muslimského náboženství, kdy šíité jsou ohrožováni na životě sunity a naopak. Je nepochybné, že kromě toho, že Západ nesmyslně odstartoval ony válečné konflikty v celé severní Africe, ale nejen jí, a započal onen rozvrat, o další pokračování pronásledování se starají i jednotlivé státy této oblasti, které podle svých úzkých často mocenských zájmů podporují tu sunitské tu šíitské džihádistické skupiny a nastává dominový efekt, který nejenom že nekončí, ale i v budoucnu se jistě bude hrotit a přinese s sebou další vyvražďování a další statisíce a milióny uprchlíků.

A z tohoto úhlu pohledu a hlavně budoucnosti je uchování mezinárodní úmluvy o uprchlících z rok 1951 naprosto neudržitelná.

Aniž bych šel nějak podrobně do minulosti, je dobré si připomenout, že tato úmluva vznikla z důvodu řešit masové přesuny v důsledky 2.světové války, ovšem šlo v podstatě o uprchlíky v podstatě jednoho civilizačního okruhu, což se nyní neděje.

Nevede k odpovědnosti ty státy, které masu uprchlíků vytváří

Druhou hrubou vadou je, že nevede k odpovědnosti ty státy, které masu uprchlíků vytváří a které….tralala, tralala…mohou dělat, že se jich to vlastně ani moc netýká a dokonce si stěžovat, že si uprchlíci k nim vůbec dovolují přicházet.

Zvyšuje se mi adrenalín, když sleduji hořekování Francie a Británie nad masou uprchlíků, ačkoliv zrovna tyto dvě země svou agresivní válečnickou politikou v severní Africe masy zubožených uprchlíků pomáhaly vytvářet. V tomto ohledu by bylo zapotřebí v úmluvě stanovit zvláštní povinnost zemí přijmout uprchlíky, zemí, podílejících se na válečných útrapách vedoucí ke vzniku uprchlictví, které tak činily bez mezinárodního mandátu daným rozhodnutí Rady bezpečnosti.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

migrace

Zajímalo by mě, jaký je ten váš zmiňovaný recept na migraci, když tvrdíte, že ,,my jako hnutí ANO říkáme, že máme svůj vlastní recept na pakt víz a migrace, na migraci jako celek." Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přemysl Votava: Komu budeme mávat?

11:34 Přemysl Votava: Komu budeme mávat?

Vidím těch starostí kolem májových oslav 80. výročí konce války, jakou vlajkou mávat, koho nepřipomí…