Jiří Vyvadil: Tak co s KSČM? Možná, že po příštích volbách respektovaně skončí…

23.04.2018 14:29

Sjezd KSČM byl zřejmě po dlouhé době očekáván s velkou netrpělivostí. Různí lidé to definují různě, ale zdá se, že v úvahu byly nastoleny dvě koncepce: Filipova pragmatická státotvornost spojená s přilepením se k Babišovi, lehce okořeněná revolučností v mezích zákona a Skálova drsnější radikálnost více se blížící obsahově i stylově marxistovi a možnému budoucímu pravděpodobnému britskému premiérovi Jeromy Corbynovi.

Jiří Vyvadil: Tak co s KSČM? Možná, že po příštích volbách respektovaně skončí…
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Vyvadil

A nejen v tom: Skála by zřejmě Babišovi nedal nic zadarmo. O Konečné asi nemá smysl mnoho hovořit. Coby proevropská progresivistička je nejen slovním projevem kuňka, ale v zásadě pro KSČM  svým eurooptimismem působila jako anomální zjevení. Taky logicky propadla.

Zvítězil tedy Filip a zvítězil tím i jeho konstruktivní styl i program.

Výhodou Filipa je, že vše podřídil cíli historicky překonat izolaci komunistů. Bez problémů chápe, že Babiš je jednoznačným vítězem voleb a na rozdíl od ČSSD do nekonečna neunavuje výroky z pera Kalouska Bělobrádka či Fialy o trestně stíhaném premiérovi. To fakt nikoho z voličů ANO nezajímá, i když se  toto téma omílá snad už rok. Mimochodem: Mnozí jsou přesvědčeni, že toto trestní stíhání zorganizoval Milan Chovanec, který pomalu o ničem jiném rok před volbami nemluvil.

Filip nesporně může sehrávat roli rozhodující zklidňující síly ve společnosti a soustřeďovat se na pozitivní práci. A to tato země po roce a půl nenávistného antibabišismu a nyní půl roku boje ostatní opozice proti levicovému i pravicovému extremismu potřebuje jako sůl.

Co jediné lze těžko odhadnout, zda to ocení voliči.

Nuže může nastat, že komunisté fakticky přispějí ke konstruktivnímu tmelení vládní quasikoalice a možná dokonce na celé volební období, že dokonce za této spolupráce Babišova vláda bude navenek působit mnohem vyváženěji než například vláda Sobotkova, ale i ty předešlí. Ovšem  dnešní voliči KSČM to nemusí ocenit. Nakonec se přimknou k tomu, kdo je šéfem, a kdo podle nich vládní úspěchy zařídil,  tedy k Babišovi.

Politika už ovšem taková je.

Na druhé straně, pokud by se komunistům tato stmelovací politika v tomto volebním období podařila, byla by to pěkná tečka za jejich působením v historii Česka i Československa.

A to by byl důstojný konec.

Jiří Vyvadil

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Pavel: Hledej cestu peněz

21:50 Miroslav Pavel: Hledej cestu peněz

Peníze vidí i slepí, praví se v jednom čínském přísloví. Musel jsem si na něj vzpomenout, když jsem …